Eurowizja 2024. Znamy pozycję startową Luny

Eurowizja 2024 już za niecałe dwa miesiące. Organizatorzy właśnie poinformowali o kolejności startowej uczestników. Luna wystąpi w pierwszym półfinale jako szósta. Impreza z jej udziałem 7 maja.

Europejska Unia Nadawców opublikowała listę startową obu półfinałów. Polska zaprezentuje się jako szósta. Co więcej, Luna wystąpi między faworytami pierwszego półfinału. Przed nią zaśpiewa duet z Ukrainy Jerry Heil i Alyona Alyona, a po niej lider notowań bukmacherskich a konkretnie Chorwat Baby Lasagna.

Pierwszy półfinał otworzy Cypr, a stawkę zamknie powracający po długiej przerwie Luksemburg. W drugim koncert rozpocznie reprezentantka Malty, a jako ostatnia zaprezentuje się Holandia. Widowiska będą przerywane występami krajów tzw. Wielkiej Piątki i gospodarza Eurowizji. Szwecja (zwycięzca z 2023 roku), Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Francja i Hiszpania mają już zapewniony udział w finale.

Rusza seria eurowizyjnych koncertów

Dla startujących najbliższe tygodnie będą czasem wytężonej pracy, ponieważ w kilku krajach co roku odbywają się tzw. Pre-Parties. To seria koncertów, podczas których uczestnicy mają okazję zaprezentować się publiczności wraz ze swoimi utworami. Na takich koncertach często pojawiają się reprezentanci Eurowizji z ubiegłych lat.

Udział w Pre-Party to również szansa dla uczestników na zawarcie nowych przyjaźni, które być może zaowocują jakimś wspólnym projektem w przyszłości. Przy okazji to także okazja na poznanie swoich konkurentów. Ponadto część artystów po raz pierwszy zaśpiewa swoje utwory na żywo – będzie można zatem porównać wersję studyjną z wykonem live.

Gdzie odbędą się koncerty?

Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, w tym roku odbędzie się sześć imprez z cyklu Pre-Parties. Poza stałymi punktami, jak London Eurovision Party czy Eurovision in Concert, w kalendarzu debiutuje Nordic Eurovision Party w Szwecji. Najbliższy koncert 30 marca w Madrycie, który będzie transmitowany w sieci. Wystąpi na nim aż 28 z 37 reprezentantów. Luna zapowiedziana jest na wszystkie wydarzenia. Poniżej przedstawiamy kalendarz koncertów:

  • 28 – 30.03 PreParty ES (Madryt)
  • 4 – 6.04 Barcelona Eurovision Party (Barcelona)
  • 7.04 London Eurovision Party (Londyn)
  • 13.04 Eurovision in Concert (Amsterdam)
  • 14.04 Nordic Eurovision Party (Sztokholm)
  • 20.04 Nordic Music Celebration (Oslo)

Eurowizja 2024 – kiedy konkurs?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Malmö na obiekcie sportowo-widowiskowym Malmö Arena. Półfinały zostały zaplanowane na 7 i 9 maja 2024 roku. Zwycięzcę natomiast poznamy podczas wielkiego finału 11 maja.

Eurowizja 2024 – typy, kto może wygrać konkurs?

Na naszym portalu regularnie informujemy o tym, co dzieje się w świecie Eurowizji. Kolejne przetasowania nastąpiły także wśród bukmacherów. Obecnym faworytem jest bowiem reprezentant Chorwacji Baby Lasagna – ma 18% szans na wygraną. Podium uzupełniają Włochy oraz Ukraina.

Szanse Polski na dobry wynik z każdym tygodniem maleją – zdaniem bukmacherów Luna ma mniej niż 1% szans na zwycięstwo. W ogólnym zestawieniu The Tower zajmuje dopiero 32. lokatę, wyprzedzając raptem pięć piosenek. Jeśli przewidywania się sprawdzą, Polski nie zobaczymy nawet w finale Eurowizji. Trzymamy kciuki, żeby nasza piosenkarka poprawiła swoje notowania.

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. https://allaboutmusic.pl/szwecja-prezentuje-design-sceny-na-eurowizje-2024/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *