Rozpoczyna się Eurowizja 2024. Kiedy i gdzie oglądać?

Eurowizja 2024 to wydarzenie, na które każdego roku czekają fani muzyki na całym świecie. Udział w konkursie weźmie 37 państw, a wśród nich Polska. W tym roku biało-czerwone barwy reprezentowała będzie Luna z piosenką „The Tower”. Kiedy i gdzie oglądać Eurowizję?

To będzie wielkie święto dla każdego fana muzyki. Artyści z całej Europy (i Australii) są w Szwecji, gdzie odbędzie się 68 Konkurs Piosenki Eurowizji. Łącznie na scenie zobaczymy uczestników z 37 krajów, wystąpi także Polska artystka. Nasza reprezentantka wystąpi 7 maja podczas pierwszego półfinału. Jeśli awansuje, to ponownie usłyszymy ją 11 maja podczas finału Eurowizji 2024.

Eurowizja 2024 – co wiemy?

68 Konkurs piosenki Eurowizji odbędzie w szwedzkim Malmö dzięki zeszłorocznej wygranej Loreen. Artystka zapisała się na kartach historii tego festiwalu, ponieważ została pierwszą kobietą, która dwukrotnie wygrała konkurs. Wcześniej udało jej się to w 2013 roku. W tym roku w Eurowizji udział weźmie 37 państw. Do stawki po ponad 30-letniej przerwie wraca Luksemburg.

Kilku reprezentantów ma już zapewniony udział w finale. Są to: Szwecja, jako gospodarz oraz kraje tzw. Wielkiej Piątki, czyli Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Pozostali wezmą udział w dwóch półfinałach. Z każdego z nich do sobotniego finału awansuje po 10 państw. Poniżej znajduje się materiał filmowy przedstawiający wszystkie piosenki startujące w tegorocznej Eurowizji.

Polska zaprezentuje się jako szósta w pierwszym półfinale. Widowiska będą przerywane występami automatycznych finalistów. To nowość, bo dotychczas jedynie prezentowano fragmenty zarejestrowane podczas próby generalnej ocenianej przez jurorów. Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów Luna powinna zakwalifikować się do finału. Natomiast wśród faworytów jako zwycięzców wymienia się Chorwację, Szwajcarię, Włochy oraz Ukrainę.

Kim jest Luna?

Luna naprawdę nazywa się Aleksandra Katarzyna Wielgomas i ma 24 lata. Związana jest z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie studiuje Artes Liberales. Pierwsze kroki w branży muzycznej stawiała w dziecięcym chórze Artos im. Władysława Skoraczewskiego w Teatrze Wielkim. Uczyła się również grania na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim.

Jej kariera muzyczna nabrała tempa w 2018 roku, kiedy to podpisała kontrakt z wytwórnią Kayax i wydała swój debiutancki singiel „Na wzgórzach niepokoju”. Od tego czasu nie przestaje zaskakiwać polskiej publiczności swoją unikalną barwą głosu oraz oryginalnym podejściem do muzyki. Charakterystyczne dla niej stało się łączenie elementów muzyki alternatywnej z nowoczesnym popem. Dzięki współpracy z Universal Music Polska w 2022 roku Luna wydała album „Nocne Zmory”.

Prywatnie jest córką przedsiębiorcy Andrzeja Wielgomasa. Pochodzi z rodziny związanej z branżą rolno-przetwórczą, skupionej wokół rodzinnej firmy Dawtona, producenta przetworów spożywczych. Nagrywa utwory klimatyczne i nacechowane emocjonalnie. Jej muzyka była wielokrotnie przedstawiana jako tajemnicza, sama artystka określa ją jako „kosmiczny pop”.

Eurowizja 2024 – kiedy się odbędzie?

68 Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem „Tattoo”. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbył się on już w 2013 roku, także wygrany przez Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a finał 11 maja.

Konkurs w całości transmitowany będzie przez TVP1. Każdy z półfinałów, a także finał rozpocznie się o 21:00. Występy skomentuje Artur Orzech, który po kilkuletniej przerwie powraca na Eurowizję. Przedstawicielka naszego kraju, Luna, wystąpi w pierwszym półfinale z numerem szóstym. Koncerty będzie można obejrzeć także na żywo na oficjalnym koncie Eurowizji na YouTube (w wersji bez komentarza).

Łukasz Brajczewski

Fot. Martin Sylvest Andersen/Getty Images

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *