Eurowizja 2024. Ostrzeżenie dla Luny przed konkursem

Już za kilka dni rozpocznie się Eurowizja 2024. Uczestnicy są już w Szwecji, gdzie przygotowują się do festiwalu. Tymczasem zakończył się plebiscyt OGAE Poll. Niestety, reprezentantka Polski zajęła odległe miejsce.

Znamy już pełne wyniki głosowania OGAE Poll, w którym udział wzięli fani należący do Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Zwycięzcą został Baby Lasagna z Chorwacji. Polska w zabawie zajęła dalekie, bo 25. miejsce. Luna zakończyła rywalizację z jednym punktem. Co prawda, wyniki nie mają większego wpływu na właściwy konkurs, ale mogą dać sygnał co do szans Polki na końcowy sukces na Eurowizji.

Czym jest OGAE?

OGAE to Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji, na które aktualnie składa się 41 klubów z różnych państw, również tych niebiorących udział w muzycznym konkursie. Organizacja została założona w 1984 roku przez Fina Jari-Pekkę Koikkalainena. Natomiast nieoficjalny plebiscyt na najlepszą piosenkę przeprowadzany jest od 2007 roku. Dotychczas członkowie OGAE sześciokrotnie poprawnie wskazali triumfatora.

Łącznie w głosowaniu w tym roku udział wzięło ponad 5 tysięcy osób. Każdy klub przedstawiał swój ranking dziesięciu najlepszych piosenek zgodnie z punktacją obowiązującą w Eurowizji. Najlepsza piosenka otrzymywała 12 punktów, druga 10, a trzecia 8. Dziesiąte miejsce nagradzane było jednym oczkiem.

Eurowizja 2024. Chorwacja wygrywa konkurs OGAE Poll

W tym roku konkurs zorganizowany przez OGAE wygrała Chorwacja z wynikiem 356 punktów. Baby Lasagna i jego „Rim Tim Tagi Dim” jest jednym z faworytów do zwycięstwa także wśród bukmacherów. Drugie miejsce zajęły Włochy. Wśród polskich fanów najwięcej punktów uzyskał Nemo ze Szwajcarii, który w końcowej klasyfikacji zamknął podium.

Niestety, próżno szukać polskiej reprezentantki w czołówce tego zestawienia. Luna zdobyła tylko jeden punkt (otrzymaliśmy go ze Szwecji), co pozwoliło zająć jej 25. pozycję ex aequo z Gruzją. Ostatecznie dziesięć piosenek nie otrzymało żadnych punktów. Polskie propozycje nie cieszą się szczególnym uznaniem wśród eurowizyjnej społeczności. Rok temu Blanka zebrała 2 punkty, a w 2021 roku Rafał Brzozowski zakończył zabawę z zerowym dorobkiem. Polska w najlepszej dziesiątce znalazła się tylko raz – Krystian Ochman z „River” zajął 7. lokatę.

Eurowizja 2024. Kiedy się odbędzie?

68 Konkurs Piosenki Eurowizji za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem „Tattoo” zorganizuje Szwecja. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a finał 11 maja.

Konkurs w całości transmitowany będzie przez TVP1. Każdy z półfinałów, a także finał rozpocznie się o 21:00. Występy skomentuje Artur Orzech, który powraca na Eurowizję po kilkuletniej przerwie. Reprezentantka Polski Luna wystąpi natomiast w pierwszym półfinale z numerem szóstym. Koncerty będzie można obejrzeć także na żywo na oficjalnym koncie Eurowizji w serwisie YouTube (w wersji bez komentarza).

Łukasz Brajczewski

Fot: Paweł Wodzyński/East News

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *