24 lipca, 2024
Zdrowie

Post jednodniowy – tak czy nie?

post wodny i sokowy

Jeżeli zależy Ci na szybkim zgubieniu kilku kilogramów, to już na wstępie uprzedzamy, że nie o to chodzi w poście jednodniowym. Chociaż utrata wagi może być korzystnym efektem ubocznym. W tego rodzaju poście, kiedy przyjmujesz same płyny – wodę lub soki, odciążasz organizm od bardzo ciężkiego zadania – czyli trawienia. Wówczas jest w stanie zając się usuwaniem zalegających toksyn, i nie tylko. Ta praktyka jest znana od setek lat i jest korzystna dla naszego zdrowia.

Post wodny

Podczas postu wodnego pijemy wyłącznie – jak sama nazwa wskazuje – wodę. Powinno się wypijać 0,5 l tego płynu co godzinę. Rekomenduje się wodę ze szkła. Jeżeli posiadasz wodę jedynie w plastikowych butelkach wówczas przelej ją do szklanego dzbanka, szkło sprawia, że struktura cząsteczek wody ulega przemianie, i jest lepiej wchłanialna przez nasz organizm.

Post wodny należy rozpocząć od momentu przenudzenia, a zakończyć dopiero przed pójściem spać. Oznacza to, że pierwszy posiłek spożywamy praktycznie po upływie 24h. Dzięki tej praktyce, jak słusznie podkreśla to Anthony William: \”wysyłamy organizm na jednodniowe wakacje\”. Dzięki temu zostaną usunięte toksyny, a także szkodliwe produkty przemiany materii. Kolejnym efektem ubocznym poza możliwością zgubienia zbędnych kilogramów jest lepsze samopoczucie oraz zastrzyk pozytywnej energii.

Post ten najlepiej wykonać w weekend, kiedy przybywamy w domu. Spożywanie tak dużej ilości wody skutkuje częstszym oddawaniem moczu, co w pracy może być co najmniej niekomfortowe. Podczas postu może towarzyszyć nam także spadek energii, wówczas należy udać się na drzemkę, lub odpocząć. Rekomenduje się wykonywanie postu wodnego raz w miesiącu przez kwartał. Podczas postu nie powinno się pić kawy czy herbaty.

Post sokowy

Podczas postu sokowego należy spożywać wyłącznie sok z owoców i warzyw. Eliminacja z menu przede wszystkim takich produktów jak nabiał, gluten czy mięso prowadzi do naturalnego procesu odnowy i oczyszczenia. Zatet postu sokowego jest wiele, w tym zostają uzupełnione składniki odżywcze – witaminy, minerały, enzymy oraz błonnik. Dodatkowo wspomaga trawienie, oraz wzmacnia odporność.

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *