Infinix – co to za marka telefonu? Co o niej wiemy?

infinix
\"infinix\"

Infinix to nowa budżetowa marka na polskim rynku telefonów komórkowych. Szybko stała się poważną konkurencją dla starej gwardii. Skąd pochodzi? Od kiedy jest na rynku? Jakie są o niej opinie? Jaką ma cenę? Przede wszystkim, czy Infinix to dobry telefon? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czym jest tajemnicza marka? Podstawowe informacje

Od pewnego czasu w polskich sklepach z elektroniką poza dobrze znanymi markami zaczęła pojawiać się nowa. Nazwa Infinix nic Ci nie mówi? Nic dziwnego, gdyż ta marka na polski weszła stosunkowo niedawno. Jednak z miejsca stała się konkurencją dla popularniejszych telefonów. Powód? Infinix to marka smartfonów z bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości i przede wszystkim parametrów. W obecnej sytuacji ekonomicznej Polaków, to często rozsądny wybór dla wielu konsumentów.

Wielu kupców może zachodzić w głowę, zastanawiając się skąd pochodzi Infinix? Producent ma siedzibę w chińskim Shenzhen, a firma funkcjonuje od 2013 roku. Obecnie azjatycka marka jest dostępna w Afryce, Bangladeszu, Iranie, Pakistanie, Indiach, Francji i Polsce. CEO Infinix to Benjamin Jiang. Marka ma wiele podobieństw do innego azjatyckiego producenta – Xiaomi. Lokalni rywale też weszli w polski rynek mocno, dzięki konkurencyjnym cenom, a teraz mają ustabilizowaną pozycję.

Telefony Infinix – modele, nowości

Producent z Shenzhen wyróżnia 4 główne serie modeli. Są to NOTE, HOT, SMART, a także ZERO. Łącznie na polskim rynku jest 20 wariantów telefonów tej marki. Bazując na stronie producenta obecnie do najpopularniejszych z nich należą Infinix SMART 7 HD, NOTE 30 pro oraz SMART 7. Nowością producenta jest ZERO 30 z obsługą sieci 5G i NOTE 30 VIP Racing Edition.

Infinix – cena

Telefony Infinix słyną z niskiej ceny w stosunku do oferowanych możliwości. Poniżej przedstawiamy większość modeli, krótki opis parametrów i oczywiście regularną cenę. Nie uwzględniamy w zestawieniu promocji. Kwoty i modele pochodzą ze sklepu infinixstore.eu:

  • SMART 6 HD (Tylny aparat: 8 MP, 2 GB RAMu, 32 GB ROM) – 319 zł
  • SMART 7 HD (8 MP, 2 GB RAMu, 64 GB ROMu) – 349 zł
  • HOT 30i (13 MP, 4 GB RAMu, 128 GB ROMu) – 599 zł
  • HOT 30 (50 MP, 8 GB RAMu, 256 GB ROMu) – 799 zł
  • NOTE 30 5G (108 MP, 8 GB RAMu, 128 GB ROMu) – 1399 zł
  • NOTE 30 VIP (108 MP, 12 GB RAMu, 256 GB ROMu) – 1899 zł
  • ZERO ULTRA (200 MP, 8 GB RAMu, 256 ROMu) – 2999 zł

Jak widać ceny Infinix różnią się od siebie dość znacząco. Zdecydowana większość modeli mieści się w przedziale do 1000 zł. Jednakże w ofercie producenta istnieją także smartfony z wyższej półki, które cenami zbliżają się do konkurencji. Różnicą jest jednak specyfikacja, bo ta w porównaniu z konkurencją o podobnych cenach jest znacząco lepsza po stronie Chińczyków.

Aparat Infinix

Jakość wykonywanych zdjęć, a także rozdzielczość aparatu to w dzisiejszych czasach główne czynniki decydujące o zakupie danego telefonu. W takim razie, jak wygląda aparat w Infinix? W ofercie producenta można znaleźć 6 modeli z tylnymi aparatami o ilości 108 MP, a także Infinix ZERO ULTRA o rozdzielczości 200 MP. W gamie znajdują się oczywiście też smartfony ze słabszymi aparatami, ale za to nadrabiają ceną. Obecnie często zwraca się uwagę również na przedni aparat, który służy do robienia tzw. selfie, ale także nagrywania filmów do mediów społecznościowych. Te w przypadku opisywanego producenta mają najczęściej 8 lub 16 MP, co jest przyzwoitym wynikiem.

Bateria, procesor, szybkość ładowania, system

Lwia część telefonów Infinix korzysta z procesorów z rodziny MediaTek serii Helio oraz Dimenisty. Są to niedrogie, ale często dobrze się spisujące CPU. Pamięć Infinix stoi na wysokim poziomie. Wielkość miejsca ROM to najczęściej 128 GB. Aż 18 modeli ma taką lub większą pamięć wewnętrzną, która wynosi 256 GB. Jeśli chodzi o RAM, to we flocie marki z Shenzhen dominują telefony z 8 GB, jest ich około 10. Producent oferuje w wielu przypadkach także możliwość rozszerzenia tego parametru. Jak wygląda bateria? Infinix również w tym aspekcie dobrze się prezentuje na tle konkurencji, w praktycznie wszystkich przypadkach wynosi ona 5000mAH. Smartfon HOT 30 5G i HOT 11(G37) nosi w sobie ogniwo o pojemności 6000mAH.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w telefonach Infinix? Szybkość ładowania to kolejny wyróżniony aspekt. Producent oferuje smartfony z możliwością ładowania o natężeniu 45W, 68W, a nawet 180W w technologii Thunder Charge w przypadku modelu ZERO ULTRA. Są to liczby, które powinny odpowiadać nawet najbardziej wymagającym konsumentom. Dla porównania najnowszy Iphone 15 ma szczytową prędkość ładowania do 27W. Warto podkreślić, że telefony Infinix korzystają z systemu operacyjnego Android, a dokładniej z wersji 12 oraz 13.

Infinix a Xiaomi. Podobieństwa i różnice

Infinix i Xiaomi to dwie konkurencyjne marki produkujące elektronikę z Chin. Drugi z firm jest na rynku wcześniej, bo od 2010 roku, a w Polsce od 2016 roku. Infinix ma siedzibę w Shenzhen, a Xiaomi w Pekinie. Ponadto starsza na rynku z firm ma większy zakres działalności. Jednak jest też wiele podobieństw pomiędzy nimi. Między innymi wielkości baterii. Te były jedną z głównych broni Xiaomi w walce o miejsce na europejskim rynku smartfonów. Do tego telefony od obu producentów korzystają z tańszych procesorów MediaTek. Zarówno firma z Shenzhen, jak i z Pekinu skupia się na dobrych kluczowych atrybutach dla zwykłego konsumenta, takich jak pojemna bateria, szybkie ładowanie i duża ilość megapixeli w aparacie.

Podsumowując, obie firmy mają podobną strategię budowania marki w Polsce i na świecie. Z tego powodu można też wywnioskować dalsze kroki Infinixa, którymi najpewniej będzie stopniowe podnoszenie cen, a także rozbudowę produkcji o nowe urządzenia elektroniczne. Ponadto można się spodziewać, że w przyszłości Infinix stworzy nakładkę na system Android, z którego obecnie korzysta, tak jak zrobiło to Xiaomi.

Telefony Infinix opinie

Prawie każdy z nas przed zakupem danego produktu sprawdza opinie klientów. Infinix na swoich oficjalnych stronach nie ma zbyt wielu, ale szukając głębiej w internecie natknęliśmy się na szersze recenzje konsumentów. W oczy od razu rzuca się zdecydowana większość pozytywnych opinii. Te negatywne można uznać za doświadczenia z pechowymi egzemplarzami, co niestety czasami się zdarza, szczególnie w przypadku tańszych smartfonów. Do narzekań klientów można jeszcze zaliczyć niedokładne tłumaczenia, ale nie mają one większego wpływu na użytkowanie. Natomiast zalety Infinix to głównie szybko działający system, dobry aparat, satysfakcjonująca jakość dźwięku, a także brak większych problemów i usterek. Oczywiście największym plusem dla posiadaczy telefonu marki z Shenzhen jest stosunek ceny do jakości.

Reasumując krążące opinie, a także nasze własne obserwacje nie możemy być zbyt krytyczni w stosunku do nowego gracza w polskiej branży elektronicznej. Zobaczymy, jak strategia Infinix będzie zmieniała się na przestrzeni lat. Jednak obecnie wróżymy im drogę podobną do Xiaomi, czyli dość znaczący sukces.

Autor: Artur Różański

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *