Mariachi dość często postrzegane jest jako oddzielny gatunek muzyczny, sposób śpiewania czy rodzaj ubioru. Wywodzi się z Meksyku. Nurt jest oczywiście popularny w Ameryce Łacińskiej, a poszczególni piosenkarze bywają rozpoznawalni na całym świecie.
Pochodzenie mariachi
Muzyka dla rdzennych mieszkańców Ameryki była bardzo ważna. Miała szczególnie znaczenie podczas obrzędów religijnych. Muzycy posługiwali się przede wszystkim grzechotkami, bębnami, fletami i ogromnymi muszlami. Te ostatnie można było używać tak samo jak, trąbkę czy róg. Dość podobny do tamtych instrumentów wydobywał się z niej dźwięk.
Hiszpanie, dokonując ekspansji Ameryki, przywieźli ze sobą gitary, harfy, skrzypce, różne typy fletów. Nowo poznane instrumenty bardzo szybko wyparły te tradycyjne. Rdzenna ludność Ameryki z łatwością nauczyła się na nich grać oraz je konstruować. Z czasem zaczęli je także modyfikować według własnych upodobań.
Hiszpanie przywieźli wówczas nie tylko instrumenty muzyczne. Pokazali rdzennym mieszkańcom Ameryki coś, co dzisiaj można by nazwać know-how. Dotyczy ona koncepcji czterech członków zespołu. Zwykle dwie osoby grały na skrzypcach, a pozostali na harfie i gitarze. Nowa idea bardzo spodobała się tubylcom, przez co sami zaczęli ją praktykować. Z czasem ją zmodernizowali, członków w zespole było znacznie więcej. W ten oto sposób powstały zespoły mariachi.
Symbol Meksyku
Mariachi jest jednym z symboli Meksyku. Tego typu muzykę można usłyszeć na głównym placu stolicy, jak i w miejskich autobusach. Mariachi są obecni w życiu wielu ludzi. Dbają i ubarwiają mieszkańcom Meksyku ważne wydarzenia w ich życiu.
W typowej orkiestrze mariachi muzycy grają na instrumentach strunowych, gitarze, mandolinie czy skrzypcach. Jednak dzisiaj możemy usłyszeć też flet, trąbkę i saksofon. Zazwyczaj mariachi liczy od trzech do dwunastu członków. Co ciekawe, podczas koncertu muzycy grają, spacerując.
Meksykanie bardzo często wynajmują mariachi na chrzest, wesela czy pogrzeby. Dość często w tym kraju ostatnia podróż zmarłego jest bardzo huczna. Przyjęcie odbywa się w radosnym tonie. Podczas takiej uroczystości zespół gra ulubione utwory, żegnającego się ze światem. Wielu Meksykanów już za życia układa listę utworów na swój pogrzeb.
Quinceañera i inne uroczystości
Każda młoda Meksykanka z niecierpliwością oczekuje na swoją Quinceañerę. Wydarzenie jest swojego rodzaju przejściem. Dziecko zamienia się w młodą kobietę. Rodzice wyprawiają ją na piętnaste urodziny swojej córki. Przyjęcie jest odpowiednikiem europejskiej osiemnastki czy amerykańskiej szesnastki. Tego dnia po raz pierwszy mariachi grają dla młodej damy piosenki. Urodziny są bardzo huczne i często oprawą oraz samymi kosztami przypominają wesele.
W życiu młodej kobiety mariachi pojawiają się wielokrotnie. Można się spodziewać, że kawaler, prosząc Meksykankę o rękę ich wynajmie. Prawdopodobnie zatańczy wraz z zespołem dla swojej wybranki na własnym weselu. Może też wynająć mariachi, by uniknąć rozwodu, na chrzciny swoich dzieci czy inne ważne uroczystości.
Jaki jest mariachi?
Typowi muzycy mariachi w swoim repertuarze posiadają po kilkaset piosenek. A najbardziej popularni znają nawet około tysiąca utworów! Bardzo często zawód profesjonalnego meksykańskiego muzyka jest dziedziczony po ojcu, dziadku czy wuju. Jednak jeśli nikt w rodzinie nie zajmował się wykonywaniem tego typu muzyki, to również nie ma przeciwskazań, by się tym zajmował.
Wśród członków mariachi zazwyczaj są to prawie sami mężczyźni. Jednak coraz częściej dołączają do nich kobiety. Świat w ostatnim czasie bardzo ich docenił. Od 2011 roku mariachi znajdują się na światowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
O czym śpiewają mariachi?
Tematyka tekstów śpiewanych przez mariachi odnosi się do życia codziennego. Dotyczy miłości, namiętności, zdrady czy zemsty. Występuje też bardzo wiele rozrywkowych treści. Wielu muzyków tego typu wplatają nie raz także motywy polityczne, kulturowe czy patriotyczne. Dość często tworzą oni ballady o lokalnych przestępcach wysoko usytuowanych i o tym, że policja ich nie złapie. Mariachi dość często także aranżują po swojemu znane utwory radiowe.
Stroje muzyków
Ubiór mariachi nawiązuje do strojów pracowników zatrudnionych w hacjendach w XVIII. Tradycyjny ubiór występuje w dwóch kolorach czerni i bieli. W pierwszym kolorze to eleganckie spodnie oraz żakiet. Zwykle są one w jednym kolorze i mają białe hafty na przedramieniu, plecach, górnym wykończeniu spodni oraz wzdłuż nogawek. Brzegi kapelusza również są ozdobione białymi motywami.
Mariachi dość często wywodzą się z biednych rodzin. Jednak ich strój musi prezentować się niezwykle bogato.
Mariachi obecnie
Choć świat idzie do przodu, a muzyka bardzo się zmienia, mariachi idzie swoim torem i nie ulega ewolucji. Co więcej, zyskuje coraz bardziej na popularności. Mają niezachwianą pozycję na rynku i coraz więcej młodych mężczyzn chce dołączyć do ich szeregów. W mieście Meksyk powstała nawet trzyletnia szkoła dla wykonawców tego typu muzyki. Jej nazwa to Leticia Soto Flores. W niej młodzi adepci uczą się gry na skrzypcach, gitarze czy trąbce. Poznają tam także podstawy teorii muzyki oraz historię swojego zawodu.
Tego typu muzycy koncertują po całym świecie. Ciekawe jest to, że w innych krajach powstają zespoły inspirowane mariachi. W Polsce również mamy zespół „Los Amigos”. Funkcjonuje od 1998 roku i tworzy go trzech mężczyzn urodzonych w Meksyku, związanych jednak na stałe z naszym krajem.
Autor: Patrycja Żero
fot. mariachireal.pl, pentictonwesternnews.com, Canva