Zaskakujące znalezisko: Wielki Mur Mongolski jako nowy rozdział w historii budowli obronnych

Widok na Mongolię. Rozległe góry i droga prowadząca do lasu.

Lista siedmiu cudów świata nie byłaby kompletna bez Wielkiego Muru Chińskiego. Ta budząca podziw budowla obronna okazuje się mieć swojego konkurenta. Archeolodzy trafili w Azji na 405-kilometrowy odcinek, określany potocznie jako Wielki Mur Mongolski. Czy odkrycie to może oznaczać nowy rozdział w historii budownictwa?

Jak się okazuje, zidentyfikowany obiekt powstał prawdopodobnie już przed setkami lat. Jego cechą charakterystyczna to zakrzywiony kształt. Budowla rozciąga się od prowincji Sukhbaatar do prowincji Dornod, jednak póki co nie wiadomo, w jakich powstała okolicznościach.

„Journal of Field Archaeology” o nowym odkryciu

Budowla znana jako Wielki Mur Mongolski, rozciągająca się przez setki kilometrów we wschodniej części Mongolii. Jest obecnie przedmiotem ogromnego zainteresowania archeologów. Starając się poznać jej historię, odkrywcy doszli do wniosku, że pierwotne przeznaczenie muru niekoniecznie miało związek z obroną.

Uczeni powszechnie postrzegają te mury jako wyznaczające ekologiczną granicę między domenami społeczeństw rolniczych a domenami pasterskich nomadów (…). Jednak najwcześniejsze przykłady takich murów, zbudowane w V wieku p.n.e., znajdują się w dzisiejszym sercu Chin i zostały zbudowane w kontekście wojen między wysoko rozwiniętymi państwami rolniczymi

– możemy przeczytać na łamach czasopisma naukowego „Journal of Field Archaeology”.

Naukowcy odkryli wał z ziemi i 34 inne konstrukcje datowane na XI-XIII wiek. Badania obejmowały analizę zdjęć satelitarnych, chińskich atlasów, map radzieckich i badania terenowe. Ze względu na wiele odkrytych otworów, naukowcy sugerują, że Wielki Mur Mongolski mógł być budowany szybko i w pośpiechu, być może pod koniec panowania dynastii Jin. Mogło to służyć ochronie przed potencjalnymi najazdami Mongołów.

Wielki Mur Mongolski prawdopodobnie pomagał kontrolować ludzi

Zgodnie z alternatywnymi teoriami, które są oparte o rozległe badania typu konstrukcji, istnieje hipoteza, że Wielki Mur Mongolski mógł zostać wzniesiony w celu kontrolowania ludności. Umożliwiałby w ten sposób monitorowanie szlaków migracji, a także skuteczniejsze ściąganie podatków. Niemniej jednak, jego konstrukcja i umiejscowienie zdają się nie być optymalne do obrony przed najazdami Mongołów. Ustalenia te są jednak póki co niepotwierdzone i wymagają dalszej analizy, co stanowczo podkreślają badacze.

Archeolodzy planują kolejne odkrycia, które pozwolą poznać nam prawdziwą historię Wielkiego Muru Mongolskiego. Dotychczasowe badania przeprowadził zespół z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Mongolii. Wyniki analizy opublikowano w czasopiśmie naukowym „Journal of Field Archaeology”.

Autorka: Krystyna Kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *