\”Wrota do piekieł\” występują w północnej Jakucji w Rosji, jest to największa na świecie depresja na obszarze występowania wieloletniej zmarzliny. Oficjalnie owo miejsce nazywa się kraterem Batagajka i położone jest ok. 60 km od Jakucka. Miejscowi nazywają je „wrotami do piekieł”. Niedawno okazało się, że obszar ten stale się powiększa.
Po raz pierwszy wspomniany krater dostrzeżono na zdjęciach satelitarnych w 1991 roku. Od tego dnia jest on tematem ogromnego zainteresowania wśród naukowców. Ta wieloletnia zmarzlina jest najstarszą na Syberii oraz drugą pod względem wieku na świecie. Niektóre jej warstwy pochodzą sprzed 650 tys. lat.
„Wrota do piekieł”
Nowe ustalenia naukowców wskazują, że krater stale się powiększa. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest topniejąca wieloletnia zmarzlina. „National Geographic” podaje, że brzegi zapadliska długiego na kilometr i głębokiego na 50-100 metrów ciągle ulegają kruszeniu. Z tego powodu ziemia osuwa się do wnętrza krateru. Dlatego też „wrota” otwierają się jeszcze bardziej.
W całej Arktyce można odnaleźć całą masę tego typu kraterów, jednak Batagajka jest trochę inna – znacznie szybciej i mocniej się poszerza. Ściany depresji cofają się o 12 metrów rocznie. Naukowcy uważają, że depresja ta powstała w latach 60. XX wieku. W 2014 miała 790 metrów, a od tego czasu udało jej się rozszerzyć, aż o 200 metrów.
Badacze uważają, że od czasu powstania krateru lód i osady roztopiły się w tak znacznym stopniu, że wypełniłyby aż 14 Wielkich Piramid wodą. Przy okazji z wiecznej zmarzliny uwalnia się ok. 4-5 tys. ton węgla organicznego. Tym samym Batagajka staje się wyjątkowym oknem w przeszłość. Zmarzlina daje naukowcom dostęp do materiału roślinnego z epoki lodowcowej, pobrano z niej także szczątki zwierząt m.in. żubrów, mamutów i koni.
Przez ocieplenie klimatu każdego dnia topnieją lodowce. Zmarznięta skorupa ziemska topnieje, a wraz z nią zamarznięte organizmy żywe, które od tysięcy lat pokryte były lodem. Po spędzeniu wielu tysięcy lat niektórym zmarzniętym organizmom udaje się wrócić do życia. Dwa lata temu naukowcom z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych udało się przywrócić do życia wirusa, który występował ponad 50 tys. lat temu. Na szczęście okazało się, że jest on tylko potencjalnym zagrożeniem dla ameb.
Z całą pewnością topnienie lodowców niesie ze sobą ogromne zagrożenie. Powodować będą one powodzie, ocieplenie klimatu, unicestwienie wielu organizmów żywych, a także pojawienie się masy potencjalnie niebezpiecznych patogenów i stworzeń, które wiele tysięcy lat temu zostały zamrożone.
Patrycja Żero
Fot: https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,26164152,tajemnicze-kratery-na-syberii-powiekszaja-sie-z-powodu-zmian.amp