Wielka struktura wygląda jak dzieło niestworzone przez człowieka

Zagadkowa struktura, która imponuje swoim rozmiarem. Jej wygląd jest tak niespotykany, że wygląda jakby, nie była stworzona przez człowieka. Wielu z nas kojarzy ją z niespotykanymi kręgami w zbożu, o których sądzono, że są dziełem kosmitów. Podobne wrażenie można odnieść spoglądając na jeden ze starożytnych cmentarzy wywodzący się z epoki żelaza.

Archeolodzy w czasie prac na terenie Amorosi wchodzącej w skład prowincji Benewent natknęli się na tajemniczą strukturę. Włoscy naukowcy prowadzili wykopaliska na obszarze 13 000 metrów kwadratowych. W tych okolicznościach natknęli się na wcześniej wspomniany starożytny cmentarz. Liczne znaleziska mogą zdradzać wiele sekretów mieszkającej tam ówczesnej ludności.

Zebrane dane mogą dać nam cenne informacje m.in. o pochówkach. Do tej pory na terenie, na którym prowadzone były prace archeologiczne odnaleziono 88 grobów. Datowano je na okres od VIII do połowy VII wieku p.n.e. Odnaleziono w nich szczątki zarówno kobiet, jak i mężcyzn. Naukowcy także odkryli pewne powiązania tych grobów z kulturą charakterystyczną dla epoki żelaza.

Okazuje się, że w tamtych czasach pochówki nieco różniły się w zależności od płci. W męskich grobach można było zauważyć broń, natomiast w damskich liczne ozdoby, w tym różnego rodzaju biżuterię. Do wszystkich grobów kładziono natomiast ceramiczne przedmioty.

Wielka struktura to cmentarz

Okazuje się, że odnalezione groby na terenie cmentarza pochodzą z epoki żelaza. Ze względu na ich wykonanie oraz bogactwo przedmiotów archeolodzy uważają, że odnalezione przez nich miejsce było miejscem spoczynku miejscowej elity.

Mając na uwadze to, jak drogie i szczegółowo wykonane były artefakty złożone w grobach, można przypuszczać, że były one przeznaczone dla wysoko postawionych osób. Na szczególny prestiż pochówków wskazują zdobione pasy z brązu oraz walcowane naczynia, także na bazie brązu.

Dwa odkryte groby wydają się być niezwykle szczególne. Przykuwają one uwagę swoim dużym rozmiarem. Mają formę kopców, wokół których znajdują się kamienne kręgi. Ich średnica to około 15 metrów, dlatego też nie da się ich nie zauważyć. Według naukowców prawdopodobnie były one miejscem pochówku największej elity lub samego tamtejszego władcy. W ramach dalszych analiz badacze chcą poznać tajemnice skrywane w próbkach gleby oraz kościach złożonych w znalezionych gromach. Trzeba będzie trochę poczekać na szczegółowe dane. Jednak mając na uwadze to, co już zostało ustalone, wydaje się, że jest na co czekać.

Patrycja Żero

Fot. Focus.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *