Przedstawił historię Maradony. Co teraz łączy go z Putinem?

W czwartek odbył się mecz Rosji z Serbią. Rosyjski Związek Piłki Nożnej podał, że spotkanie zostanie uwzględnione w rankingu FIFA, uznaje je także UEFA. Belgrad, który łączą historyczne więzi z Moskwą, obecnie lawiruje na scenie politycznej między Zachodem a Kremlem, niemniej do rywalizacji na boisku ostatecznie doszło. Rosja wygrała 4:0.

Władimir Putin nie pojawił się na meczu, zresztą do tej pory tylko cztery razy zasiadał na trybunach podczas meczów piłkarzy Sbornej. „Pan Kremla” zdecydowanie preferuje hokej jeśli chodzi o sportową rywalizację. Mamy w pamięci, jak podczas mundialu w Rosji zwykle to Dmitrij Miedwiediew, miotający absurdalne groźby w kierunku wolnego świata, zagrzewał do boju swoich rodaków:

Zawód Kusturicą

W filmie „Maradona według Kusturicy” reżyser Emir Kusturica pokazał różne oblicza boskiego Diego. Przedstawił go jako osobę publiczną, bohatera, ikonę, człowieka z pasją, zaangażowanego politycznie, przyjaciela Fidela Castro – i zagorzałego wroga globalizacji. To był wielowątkowy, wnikliwy dokument z głębokim wymiarem psychologicznym, niestety okazało się, że Kusturica jest piewcą kremlowskiej propagandy, przed meczem wysługiwał się rosyjskiej propagandzie:

Reżyser swego czasu dostał nawet prestiżowe odznaczenie od Putina. W maju 2022 roku udzielił bulwersującego wywiadu portalowi „Izwiestija” i wyraził oburzenie, gdyż – jak sądzi – „Zachód dąży do anihilacji rosyjskiej kultury oraz narodu” (brzmi to kuriozalnie, w ten sposób można mówić raczej o działaniach Kremla wobec Ukrainy). „Na Donbasie i w Ukrainie cierpią cywile, kobiety i dzieci. Doprowadziły do tego działania Stanów Zjednoczonych, a nie wprowadzenie wojsk rosyjskich” — powiedział reżyser (tłumaczenie onet.pl).

Reżyser gościł na Kremlu podczas inauguracji trzeciej prezydentury Putina, poparł też bezprawną aneksję Krymu w 2014 r. „Ukraina jest jednym z krajów, które zostały wepchnięte w wojnę siłą. Oni sami nie wybrali takiej historii. Ukraina miała demokratycznie wybranego prezydenta, który został obalony po tym, jak w jej politykę zaczęła ingerować Unia Europejska i Rosja. Ta historia jest bardzo podobna do tego, co wydarzyło się w Jugosławii” – mówił w stylu rosyjskich propagandystów już w 2015 roku w rozmowie z portalem onet.pl.

To symptomatyczne, że w dniu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę Kusturica przyjął od rosyjskiego ministra obrony stanowisko dyrektora moskiewskiego Teatru Rosyjskiej Armii.

Mecz okazją do spotkania szefów MSZ

Gdy zimowe igrzyska olimpijskie odbywały się w Chinach, na inauguracji imprezy był Andrzej Duda. Działo się to w 2022 roku, a prezydent RP był jedynym demokratycznie wybranym przywódcą z krajów Unii Europejskiej obecnym na tym wydarzeniu.

Inni zbojkotowali ową ceremonię otwarcia z uwagi na łamanie praw człowieka przez Chiny. Prezydent Duda, kierując się pragmatyzmem, chciał w Chinach przy okazji odbyć kilka rozmów z przedstawicielami tamtejszej administracji państwowej. Czemu ma służyć ta dygresja? Otóż mecz Rosji z Serbią był pretekstem do spotkania szefów dyplomacji obu krajów:

Rosjanie musieli zapłacić Kameruńczykom

Rosja po wykluczeniu z udziału w eliminacjach do dużych turniejów grała głównie z drużynami z Azji Środkowej, swego czasu w Dumie było wielkie oburzenie na Kamerun, który zrazu odmawiał gry ze Sborną. Pisałem o tej aferze dla True Story (https://truestory.pl/w-rosyjskim-parlamencie-obraza-sie-kamerunskich-pilkarzy/).

Tymczasem w czwartek wyszły na jaw kolejne ciekawe informacje dotyczące tamtego meczu, przegranego przez drużynę z Afryki 0:1. Zacytujmy Oleksandra Czekanowa z portalu pol.obozrevatel.com

Rosyjski Związek Piłki Nożnej (RFU) został zmuszony do zapłacenia reprezentacji Kamerunu za zgodę afrykańskich piłkarzy na rozegranie meczu towarzyskiego z Federacją Rosyjską. Jednocześnie pojawiły się poważne problemy z płatnością, z powodu których spotkanie 12 października 2023 roku w Moskwie było zagrożone przerwaniem na dwie godziny przed początkowym gwizdkiem sędziego„.

Mecz towarzyski Rosji z Białorusią odbędzie się 8 czerwca na stadionie w Mińsku. Wybór sparingpartnera jest wymowny…

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot. https://www.telemagazyn.pl/film/maradona-wedlug-kusturicy-1398329/


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *