Czy można winić sportowców za zbrodnie reżimu?

dynamo Moskwa
\"\"

Kilka dni temu Slovan Bratysława zagrał z jedną z rosyjskich drużyn, a te przecież są w Europie banitami w związku z pełnoskalową inwazją na Ukrainę. Mowa o Dynamie Moskwa. Pytanie, czy piłkarzy można obciążać winą za to, że do takiego spotkania doszło? Decyzję wszak musiało podjąć kierownictwo klubu.

Słowacy poszli w ślady Serbów

23 stycznia dotarły do nas informacje z Kataru. Wtedy okazało się, że Slovan Bratysława rozegrał sparing z zespołem Dynama Moskwa. Na Słowacji była w związku z tym wydarzeniem prawdziwa chryja. Przypomnijmy, że sankcje nie ominęły sportu, dlatego rosyjskie kluby i reprezentacja są wykluczone z międzynarodowej rywalizacji po napaści zbrojnej na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 r. Do tej pory z krajem agresora przez grały przede wszystkim dawne republiki Związku Radzieckiego i azjatyckie państwa. Również Crvena Zvezda Belgrad (Serbowie mają słabość do Rosji, a ten klub do dziś sponsoruje… Gazprom). Niemniej fakt, że doszło do konfrontacji Slovana z Dynamem, zwraca uwagę.

Stanowczość Czechów

Dynamo i Slovan przygotowują się do rozgrywek w Dubaju. Słowacy utrzymywali, że musieli zagrać z Rosjanami, ponieważ brakowało im sparingpartnerów, natomiast zespół ViOn Zlate Moravce-Vrable, który trenuje na Bliskim Wschodzie, ma być rywalem Slovana już po powrocie na Słowację. Jednak Slovan nie mógł liczyć na żadną taryfę ulgową. Znamienne, że Slavia Praga odwołała sparing z tą drużyną, który miał odbyć się 4 lutego.

Co ciekawe, słowacka drużyna zagrała z rosyjską teraz, gdy premier tego kraju Robert Fico uchodzi za sojusznika Kremla. W przeddzień swojej wizyty w Użhorodzie na zachodzie Ukrainy powiedział, że życie w Kijowie jest „całkowicie normalne”. Już w listopadzie ubiegłego roku oświadczył, że Słowacja powinna przygotować się na normalizację stosunków z Rosją.

Czego oni oczekują, że Rosjanie opuszczą Krym, Donbas i Ługańsk? To nierealne – komentował Fico w wywiadzie radiowym. Postulował stabilizację stosunków między Unią Europejską a Rosją i zaznaczył, że Moskwa \”również potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa\”. Wzywał Ukraińców do oddania części terytorium Rosjanom.

Nie wszyscy sportowcy są oportunistami

Igor Denisow, były piłkarz Zenitu Sankt Petersburg czy Dinama Moskwa, swego czasu wypowiedział się na temat wojny na Ukrainie:

Uważam, że to złe, ale nie mówiłem tego wprost. Zrobiłem to teraz. Chcę tylko powiedzieć jedno: nie oglądajcie telewizji – zaapelował do swoich rodaków, którzy są ofiarami wojennej propagandy. Pokazał honor. Władimir Putin uważa, że zawieszenie sportowców z Rosji to złamanie zasad Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i uważa, że decyzja ta „jest poza wszelką krytyką.” Wydaje się to absurdalne.

Co ciekawe, wojnę napastniczą prowadzoną przez Rosję potępiła także białoruska tenisistka Wiktoria Azarenka, a przecież jej kraj jest nie tyle sojusznikiem, co wasalem Rosji i musi się wysługiwać Moskwie:

Czuję się bardzo smutno i bardzo źle z powodu wszystkich niewinnych ludzi, którzy cierpią – powiedziała Wiktoria Azarenka. To na pewno śmiała wypowiedź.

Podobne głosy pojawiają się także w świecie futbolu. Reprezentant Rosji Fiodor Smołow odważnie zaapelował w mediach społecznościowych: \”Nie dla wojny\”, kiedy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, a przesłanie zilustrował pękniętym sercem, ukraińską flagą i wielkim czarnym tłem.

Czołowi rosyjscy tenisiści Daniił Miedwiediew i Andriej Rublow także odnieśli się do rosyjskich bestialstw: \”Chcę pokoju. Na tym mi zależy\” – powiedział Miedwiedwiew. \”No war\” – napisał z kolei na kamerze po meczu z Hubertem Hurkaczem w Dubaju Rublow. Jak widać, niektórzy potrafią zdobyć się na odwagę, by wystąpić przeciwko brutalnej autokracji. Nie możemy więc potępiać wszystkich w czambuł. Inna sprawa, że rzuca się w oczy to, że wypowiedzi sportowców wzywające do pokoju nie mają charakteru antyputinowskiego, nie akcentują zbrodniczej działalności reżimu, armii rosyjskiej.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot. championat.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *