25 lipca, 2024
Polityka

Spotkanie Tuska z kandydatami na ministrów. Plany nowego rządu

\\\"\\\"

Donald Tusk spotkał się dziś z kandydatami na ministrów. Prawdopodobny przyszły premier mówił o ostatnich bulwersujących decyzjach odchodzącej władzy i zapowiedział pierwsze decyzje przyszłego rządu.

W piątek po godzinie 9. odbyło się spotkanie Donalda Tuska z – wszystko na to wskazuje – przyszłymi ministrami. Zebranie dotyczyło planu działań nowego rządu na najbliższe dni po jego powołaniu w przyszłym tygodniu.

Tusk krytycznie o odchodzącej władzy

Donald Tusk bardzo negatywnie odniósł się do ostatnich działań obecnej władzy. Skrytykował m.in. bardzo kosztowne powoływanie nowych instytucji przez Ministerstwo Kultury oraz decyzje odnośnie budowy elektrowni jądrowych przez spółkę powiązaną z Orlenem, mimo negatywnej opinii ABW. Podkreślił też trudną sytuację z powodu braków szczepionek na koronawirusa i grypę, \\\”którą trzeba będzie jak najszybciej rozwiązać\\\”.

Przyszły premier zapowiedział też decyzje przywracające w kraju praworządność. Działania mają być \\\”zdecydowane, ale z poszanowaniem prawa\\\”. Kandydat na ministra sprawiedliwości, Adam Bodnar współpracuje już ze środowiskami prawniczymi w tych kwestiach. Jednym z pierwszych kroków nowej władzy będą decyzje zmierzające do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych.

W kwestii postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, Tusk stwierdził, że nowa większość parlamentarna poważnie bierze tę możliwość pod uwagę. Podkreślił, że decyzja ta mogłaby zostać podjęta ze względu na brak neutralności prezesa NBP. Nie wykluczone też, że zostanie w przyszłości powołana komisja śledcza do spraw sprzedaży Lotosu.

Najbliższe plany przyszłego rządu

Donald Tusk zapowiedział w swoim wystąpieniu działania przyszłego rządu na najbliższe dni i tygodnie. Potwierdził podwyższenie świadczenia rodzinnego do 800 zł już od stycznia. Od nowego roku mają też ruszyć podwyżki dla nauczycieli (w tym przedszkolnych) w wysokości 30%. Posłowie nowej koalicji opracowują także projekt ustawy dotyczący tzw. wakacji kredytowych (obejmujący węższy zakres niż jest to do tej pory, z uwagi na znaczną kosztowność tego projektu).

Podczas konferencji zwołanej po spotkaniu dowiedzieliśmy się też, że powstaną zespoły międzyresortowe do rozwiązywania konkretnych, pilnych spraw. Obecnie zaczął działać zespół powołany w związku z sytuacją polskich przewoźników protestujących przy przejściach granicznych z Ukrainą. Potwierdzona również została informacja, że Ministerstwo Przemysłu ma zostać zlokalizowane na Śląsku. Mają też powstać zespoły międzyministerialne wyjaśniające kontrowersyjne działania odchodzącego rządu.

Polityczny rozkład kolejnych dni

Przypomnijmy, że wybór Donalda Tuska na premiera odbędzie się najprawdopodobniej już w najbliższy poniedziałek, 11 grudnia po godzinie 20. Oficjalnie skład rządu lider demokratycznej opozycji przedstawi kolejnego dnia. Wtedy miałoby też odbyć się głosowanie nad wotum zaufania dla nowo powstałej Rady Ministrów. Nowy rząd będzie prawdopodobnie zaprzysiężony 13 grudnia w godzinach porannych, tak aby premier mógł jeszcze tego dnia wylecieć na Szczyt Rady Europejskiej do Brukseli.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *