Francja. Nowy premier Gabriel Attal najmłodszym szefem rządu

Gabriel Attal premier Francji
\"\"

We wtorek na stanowisko premiera przez prezydenta Emmanuel Macrona został mianowany Gabriel Attal. 34-latek dotychczas pełnił funkcję ministra edukacji w gabinecie premier Elisabeth Borne, która w poniedziałek podała się do dymisji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w ostatni wtorek mianował nowego premiera kraju – Gabriela Attala. Przyczyną tej zmiany jest wczorajsza dymisja Elisabeth Borne, która dotychczasowo pełniła tę funkcję. 34-letni Attal jest najmłodszym premierem w historii kraju. Ponadto mężczyzna nie kryje się ze swoją orientacją i deklaruje się jako homoseksualista.

Na platformie X możemy odnaleźć wpis francuskiego prezydenta. Macron podkreśla, że może liczyć na \”energię i zaangażowanie\” ze strony nowo powołanego premiera w najnowszym projekcie dotyczącym zbrojeń i rewitalizacji.

Kim jest Gabriel Attal?

Gabriel Attal urodził się w 1989 roku w Clamart. Był członkiem Partii Socjalistycznej, a także jednym z pierwszych lewicowych polityków. Mężczyzna opowiedział się za Macronem, gdy przyszły prezydent utworzył w 2016 roku partię En Marche. Attal od lipca 2023 roku pełnił funkcję ministra edukacji i młodzieży, a wcześniej ministra ds. finansów publicznych. Wyniki sondaży pokazują, że Attal jest jednym z najpopularniejszych polityków we Francji.

Podczas sprawowania funkcji ministra Gabriel Attal zaproponował m.in. pilotażowe wprowadzenie mundurków w kilku departamentach. Opowiedział się również za zakazem noszenia tradycyjnych muzułmańskich strojów w szkole.

\"\"

Gabriel Attal jest trochę Macron w 2017 roku – stwierdził polityk Patrick Vignal. Odniósł się on do tego, że gdy 39-letni Macron został prezydentem, był najmłodszą głową państwa w historii Francji.

Francuskie media twierdzą, że powodem rekonstrukcji rządu jest próba nadania świeżego impulsu drugiej kadencji Macrona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu. Prawdopodobnie posunięcie to raczej nie spowoduje ogromnych zmian w polityce Francji, ale ma zwiększyć szanse obecnego prezydenta przy najbliższym głosowaniu.

Attal pierwszym homoseksualnym francuskim premierem?

Attala spośród grona jego poprzedników wyróżnia nie tylko młody wiek, ale także jego orientacja seksualna. 34-latek otwarcie mówi o swoim związku z Stéphanem Séjourné, który jest również politykiem. Partnerzy wspierają się nawzajem, co pokazuje ostatni wpis Séjourné na platformie X. Potrzebujemy jego talentu, aby realizować nasze zobowiązania polityczne – napisał mężczyzna o Gabrielu.

Autor: Martyna Juruś

Fot. OLIVIER HOSLET /PAP/EPA

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *