25 lipca, 2024
Lifestyle Uroda

Czego NIE robić przy cerze trądzikowej

cera trądzikowa

Cera trądzikowa to dość powszechne schorzenie skóry, które dotyka zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Często mówi się, że trądzik jest chwilowy, ponieważ mamy z nim do czynienia , gdy dojrzewamy. Niestety nawet dorosłe osoby dalej mogą się z nim borykać. Trądzik może być frustrującym problemem, który wpływa na samopoczucie, a niektóre nawyki pielęgnacyjne mogą zaostrzać ten stan. Jeśli posiadasz cerę trądzikową musisz pamiętać czego unikać aby nie pogorszać stanu cery.

Nie dotykaj twarzy!

Jedną z najważniejszych rzeczy, których należy unikać, gdy masz cerę trądzikową, jest dotykanie twarzy. Nasze dłonie są pełne bakterii, które mogą zaostrzyć trądzik. Regularne dotykanie twarzy może przenosić te bakterie na skórę, co prowadzi do zwiększenia stanu zapalnego i powstawania nowych zmian trądzikowych. Jeśli musisz dotknąć twarzy, zawsze wcześniej umyj ręce.

Nie używaj agresywnych produktów

Do tej pory sądzono, że używanie produktów o wysokiej zawartości alkoholu, siarczanów czy kwasów jest najlepszym sposobem na pozbycie się trądziku. Niestety takie produkty mogą zaostrzyć stan zapalny skóry, podrażnić ją, a nawet prowadzić do powstawania nowych zmian trądzikowych. Zamiast tego, wybierz łagodne produkty do pielęgnacji skóry, takie jak mydło oczyszczające lub delikatny tonik.

Nie przesadzaj z peelingiem

Peeling może pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry, ale przesadne stosowanie tego produktu może prowadzić do podrażnienia skóry i zaostrzenia stanu trądzikowego. Zamiast używać silnych peelingów lub szczotek do twarzy, wybierz łagodne produkty, które nie podrażnią skóry.

Nie wyciskaj zmian trądzikowych

Wyciskanie zmian trądzikowych może prowadzić do poważnych powikłań i zaostrzyć stan skóry. Głównym powodem, dla którego nie powinno się wyciskać zmian trądzikowych, jest to, że może to spowodować rozprzestrzenienie bakterii na innych obszarach skóry, co może doprowadzić do powstania nowych zmian trądzikowych.

Wyciskanie pryszczy może również spowodować uszkodzenie błony komórkowej, co może przyczynić się do zapalenia skóry i powstania blizn. Ponadto, wyciskanie zmian trądzikowych może powodować zwiększenie produkcji sebum, co z kolei może pogorszyć stan trądziku.

Posiadanie tłustej cery, a nawilżanie

Osoby posiadające liczne problemy skórne zazwyczaj posiadają tłustą cerę. Największym błędem przy cerze tłustej jest jej nieodpowiednie nawilżanie. Jest to bardzo istotna czynność, ponieważ tłusta skóra również może być odwodniona i pozbawiona wilgoci. Kiedy skóra jest pozbawiona tej ostatniej, może się to skończyć zwiększoną produkcją sebum – które jest naturalnym olejem skórnym. Nadmiar sebum z kolei może prowadzić do zatykania porów, co prowadzi do powstawania niedoskonałości skórnych, takich jak trądzik i zaskórniki.

Nawilżanie skóry tłustej może pomóc w regulacji produkcji sebum i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niedoskonałości skórnych. Właściwie dobrane kosmetyki nawilżające pomagają zatrzymać wodę w skórze i zapobiegają jej odparowywaniu, co poprawia stan skóry.

Jak trądzik wpływa na ludzką psychikę

Trądzik może wpływać negatywnie na psychikę ludzką. Osoby zmagające się z nim mogą czuć się nieatrakcyjne i niepewne. Nierzadko są także złośliwie oceniane przez innych. To wszystko wpływa na poczucie własnej wartości osoby, która z nim walczy. Osoby te mogą czuć się bezwartościowe i myśleć, że nie są wystarczająco dobre, ponieważ ich skóra nie jest gładka i czysta tak jak innych. Niestety trądzik może spowodować również lęk społeczny, który może prowadzić do unikania spotkań z ludźmi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy trzeba się z nimi spotkać osobiście. Osoby, które borykają się z trądzikiem, często doświadczają niskiej samooceny, izolacji społecznej i poczucia, że nie są wystarczająco dobre – te negatywne myśli mogą prowadzić do depresji.

Leczenie oraz inne metody 

Pamiętaj, że trądzik jest chorobą skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia. W przypadku występowania tej choroby należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie dla Ciebie.

Coraz częściej przyjmuje się jednak, że wszelkie zmiany skórne są przyczyną zanieczyszczenia organizmu. Wówczas dieta bogata w owoce, i warzywa z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Należy także pamiętać, że spożywanie słodyczy zdecydowanie pogarsza stan skóry.

W Internecie możemy spotkać także wiele filmików, na których osoby w przeszłości zmagające się ze zmianami skórnymi, przedstawiają relację, że picie soku z selera naciowego było w ich przypadku bardzo pomocne. Zalecają picie 500 ml czystego soku z selera (bez dodatku wody) na czczo. Pierwszy posiłek należy spożyć po ok. 20-30 minutach. 

Autor: Natalia Jasińska

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *