Problem marnowania żywności wciąż jest powszechną bolączką współczesnego świata. I to zarówno na naszym “podwórku”, jak i całym świecie. Sytuację tę próbują ratować powstające w coraz większych ilościach społeczne jadłodzielnie.
Społeczne \\\”bohaterki\\\”
Grudzień, choć jest ostatnim miesiącem roku, kojarzy nam się głównie ze świętowaniem. W miesiącu tym obchodzimy bowiem Boże Narodzenie i Sylwestra. Obie te uroczystości mają wspólny mianownik. Podczas ich trwania nasi rodacy biesiadują, jedząc, rozmawiając, a nawet słuchając muzyki i tańcząc. Imprezy takie odbywają się przy suto zastawionych stołach. Bywa tak, że po świętach zostaje nadmiar jedzenia. Pojawia się wtedy kolejny problem – co z nim zrobić? Rozwiązaniem mogą okazać się jadłodzielnie. W większości przypadków ich funkcję przejmują lodówki lub szafki ustawione w centrum miasta, w których anonimowo można zostawić żywność potrzebującym.
Statystyki biją na alarm
Z raportu Banków Żywności wynika, że w Polsce marnujemy rocznie ok 4,8 mln żywności. Ponad połowa (60 %) pochodzi z naszych domów. Jeśli przeliczyć to na osoby, to każdy z nas rocznie wyrzuca aż 75 kg żywności (!). Marnowanie żywności nie zaczyna się jednak w naszych gospodarstwach domowych, ale dużo wcześniej. Jedzenie ma kilka etapów cyklu życia. Są to (wymienione w kolejności): produkcja, przechowywanie, przetwarzanie, dystrybucja i konsumpcja. Na każdym z tych etapów notuje się straty, które rozpoczynają się już w pierwszym cyklu.
Jadłodzielnie w Polsce
Aby zminimalizować ilość marnowanej żywności na ostatnim z cyklu jej życia, coraz liczniej powstają jadłodzielnie. W tym momencie można skorzystać aż z 82 z nich. Jeśli spojrzymy na ich liczbę pod kątem województw, możemy je znaleźć prawie w każdym województwie. Wyjątkiem jest jedynie województwo świętokrzyskie i opolskie, gdzie dotychczas nie powstała żadna.
Pełną listę jadłodzielni na terenie naszego kraju wraz z dokładną lokalizacją można znaleźć pod adresem: https://www.winiary.pl/lista-jadlodzielni-w-polsce/
W przypadku niektórych z miejsc pod powyższym adresem można znaleźć kontakt do opiekuna jadłodzielni.
W następnym artykule przyjrzymy się bliżej idei foodsharingu i zero waste.
Autorka: Sylwia Zaroślińska