Boże Narodzenie: przesądy na świąteczny czas

bożonarodzeniowe zwyczaje
\"\"

Boże Narodzenie to czas, w którym zasiadamy z rodziną przy jednym stole. Łamiemy się opłatkiem, rozmawiamy, składamy sobie życzenia. W tym czasie nie możemy się kłócić. Powinniśmy być dla siebie mili, nawet jak się nie lubimy. Oto kilka z zasad na ten okres, ale czy to wszystko? Mamy też wiele przesądów, o których wiemy niewiele.

Boże Narodzenie – czas wielu zwyczajów i symboliki

Boże Narodzenie przypada na okres występowania przesilenia zimowego. 21 grudnia rozpoczyna się kalendarzowa zima. Od tego czasu dzień staje się coraz dłuższy. Z okresem świąt związane są również różnego rodzaju rytuały, które dotyczą m.in. rolnictwa, religii oraz zbliżającego się nowego roku.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów jest spróbowanie wszystkich potraw, które mają zapewnić szczęście na kolejny rok.

Wizyta w domu lub telefon mogą zapewnić szczęście lub pecha. Wszystko zależy od płci. Jeśli rano w Wigilię do naszego domu przyjdzie kobieta lub zadzwoni z życzeniami, rodzinę ma czekać pech w przyszłym roku. Jeśli będzie to mężczyzna, w naszej rodzinie będzie panować szczęście i dostatek.

Interesującym przesądem na okres świąteczny jest też zawieszony świąteczny wieniec na drzwiach, który ma chronić domostwo przed czarownicami.

Ciekawe przesądy wigilijne

 • Po kolacji wigilijnej nie należy zdmuchiwać świec, trzeba je zgasić rękami, by uniknąć pecha
 • Nie można kroić ciasta, zanim cała rodzina nie usiądzie przy wigilijnym stole. Pokroić je można dopiero gdy, rozpocznie się kolacja
 • Jeśli nie chcemy kłótni, goście powinni ustawić swoje buty obok siebie w rzędach
 • Na kolację wigilijną nie powinniśmy przychodzić w nowych butach, chyba że nie chcemy ustrzec się pecha
 • Dawanie butów w prezencje nie będzie dobrym pomysłem, gdyż w przyszłym roku ta osoba odejdzie od nas w tych butach
 • Nie zależy wyrzucać jemioły. Kawałek suszonej powinien zostać w domu do czasu, aż będziemy mogli zastąpić ją świeżą. Jeśli jednak nie chcemy trzymać jej zbyt długo, to dajmy ją do spalenia niezamężnej kobiecie. Uchroni nas to od złych czarów
 • Niedojedzony chleb na stole wigilijnym ma zwiastować jego brak w kolejnym roku
 • Jeśli chcemy, by nasze życie w kolejnym roku było szczęśliwe, możemy ucałować w tym celu najstarszą osobę z rodziny
 • Jeśli w Wigilię pokłócimy się z kimś przy stole, to nasza niezgoda będzie trwała do kolejnych Świąt
 • Jeśli unikamy całowania się pod jemiołą, to liczmy się z tym, że będziemy mieć pecha w miłości przez cały kolejny rok
 • „Jak w Wigilię tak przez cały rok” – jeśli będzie zła atmosfera lub coś się stanie cały kolejny rok będzie tak samo wyglądał
 • W Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, jeśli je usłyszymy nie dożyjemy rana
 • Pilnujmy, by na stole była nieparzysta liczba potraw, zapewni to szczęście w kolejnym roku

Przesądów świątecznych jest wiele, jedne wydają się bardziej niedorzeczne, inne trochę mniej. Niemniej jednak te bardziej popularne w naszej rodzinie stały się swego rodzaju świąteczną tradycją. Dlatego też nie są dla nas niczym dziwnym czy śmiesznym. Pozostają naszą świąteczną codziennością, która powtarza się co rok.

Autor: Patrycja Żero

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *