16 września, 2024
Wydarzenia

Zmiany w TVP rozpoczęte. Nowe władze mediów publicznych

likwidacja TVP
\\\"\\\"

Dziś przed południem doszło do zapowiadanych zmian w mediach publicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał kierownictwo instytucji i rady nadzorcze TVP, PR oraz PAP.

Po tym, jak wczoraj Sejm przyjął uchwałę dotyczącą naprawy mediów publicznych, w najbliższym czasie można było spodziewać się dalszych ruchów w tej kwestii. Dziś rano dowiedzieliśmy się o tym, że zostały odwołane zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Decyzję podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Sygnał TVP wyłączony, protest posłów PiS

Widzowie telewizji publicznej mogli dziś przeżyć niemałe zaskoczenie. Około godziny 11. zniknął sygnał TVP Info, a wydanie „Wiadomości” z 12. nie ukazało się. Niedługo później przestały funkcjonować także dwa główne kanały (sygnał TVP1 został później przywrócony) oraz stacje regionalne (obecnie wszędzie tam nadawany jest program TVP2). Nie działa też portal TVP Info.

Przeciwko zaistniałej sytuacji protestują posłowie PiS, którzy już wczoraj wieczorem udali się do siedziby TVP. Można tam było zobaczyć np. posłankę Lichocką, która zrobiła sobie zdjęcie w reżyserce stacji. Niektórzy z posłów – jak były wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki – mieli ze sobą wuwuzele. W siedzibie telewizji wielu z nich spędziło noc. Również do południa można było tam spotkać wielu parlamentarzystów obecnej opozycji.

Telewizja Polska, podobnie jak PR i PAP, ma już nowe władze, które w obecności notariusza zostały powołane jeszcze wczoraj. Przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP został warszawski adwokat Piotr Zemła, który dziś rano pojawił się w siedzibie stacji. Został też powołany nowy zarząd, na którego czele stanął Tomasz Sygut. Przebywający w siedzibie spółki posłowie PiS nie chcieli dopuścić Zemły do wykonywania swoich obowiązków. To prawdopodobnie na ich wezwanie pojawiła się policja, która po jakimś czasie zabezpieczyła teren wokół budynku TVP i – wszystko na to wskazuje – umożliwiła działalność nowym władzom. Na 19.30 w czwartek w TVP1 zostało zapowiedziane wyemitowanie serwisu informacyjnego, prawdopodobnie pod nową nazwą.

Znowu burzliwie w Sejmie

Około godziny 15. wznowił obrady Sejm, gdzie doszło do bardzo ostrej wymiany zdań pomiędzy posłami PiS i KO. Pojawiły się ze strony obecnej opozycji oskarżenia o dyktaturę i łamanie konstytucji. Nie dopuszczony do głosu poseł Suski porównał marszałka Hołownię do gen. Jaruzelskiego i żądał stanięcia przez niego w obronie prawa i konstytucji. Marszałek zapowiedział, że będzie wyjaśniał sytuację posłanki Joanny Borowiak, która ucierpiała w wyniku dzisiejszych wydarzeń w siedzibie TVP.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *