Kolejne zmiany w TVP. Zniknie kilka kanałów

Trwa gruntowna przebudowa w TVP. Tym razem ma dotyczyć ona kanałów należących do publicznego nadawcy. Niektóre mogą niedługo zniknąć ze ekranów telewizorów. Jeden z nich nadaje od ponad 15 lat.

Telewizja Polska szykuje się do wprowadzenia kolejnych zmian w swoich strukturach. Planowane są spore cięcia. Zlikwidowana ma bowiem zostać część kanałów tematycznych. Zmiany mają nastąpić na koniec 2024 roku. Wśród kanałów do usunięcia jest chociażby TVP Historia, który rozpoczął nadawanie ponad 15 lat temu. Jakie jeszcze kanały znikną z telewizji?

Kilka kanałów zniknie z oferty TVP

Jakiś czas temu biuro prasowe Telewizji Polskiej informowało, ze w najbliższym czasie nie planuje likwidacji ani zmiany żadnego z emitowanych obecnie kanałów tematycznych. Wszystkie programy są nadawane na podstawie Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024.

Sytuacja uległa jednak zmianie. Spółkę postawiono w stan likwidacji i potrzebuje środków na funkcjonowanie. Mniejsze kanały TVP obecnie działają dzięki reklamodawcom i rezerwie budżetowej. Obecnie publiczny nadawca posiada w swojej ofercie 22 kanały (nie licząc ośrodków regionalnych TVP3). Które wkrótce przestaną być dostępne?

Na chwilę obecną mówi się, że z obiegu wypadną TVP Kobieta, TVP Kultura 2, TVP ABC 2, TVP Historia 2 oraz TVP Alfa. Ponadto znikną TVP Historia, TVP Dokument, a także TVP Nauka. W przypadku trzech wymienionych kanałów ma dojść do ich połączenia w jeden program, który miałby nazywać się TVP Wiedza.

Co powodem zmian?

Jak przekazał likwidator TVP Daniel Gorgosz, propozycja ta wynika z trwającej w Telewizji Polskiej restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej. Jednocześnie nie przynosi ona znacznej wartości publicznej. Do ostatecznych zmian może dojść pod koniec 2024 roku, gdyż wtedy przestanie obowiązywać obecna Karta Powinności.

Jednym z powodów podjęcia takiej decyzji jest bowiem niska oglądalność wspomnianych kanałów tematycznych. Według badań Nielsen Audience Measurement spadek odnotowały m.in. kanały Telewizji Polskiej. Zgodnie z danymi za 2023 rok, kanały tematyczne publicznego nadawcy mają niewielki udział. Oglądalność TVP Historia wyniosła średnio 0,52%, TVP Kobieta 0,34%, TVP Dokument 0,22%, a TVP Nauka 0,17%. TVP Alfa natomiast nie jest monitorowany przez Nielsena.

Łukasz Brajczewski

Fot.https://tech.biznesinfo.pl/tvp-likwiduje-kanaly-wiadomo-ktore-stacje-znikna-z-oferty-mo-wmm-070524

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *