TVP płaciło swoim komentatorom! Stawki mogą szokować

TVP płaciło ekspertom
\"\"

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do bezstronności TVP za rządów Zjednoczonej Prawicy, to poniższe informacje powinny pozbawić go złudzeń. Okazuje się, że w telewizji zarządzanej m.in. przez Jacka Kurskiego istniał system wynagradzania komentatorów.

Nie jest to na pewno normalna sytuacja, kiedy za wypowiedzi „ekspertów” regularnie wypłaca się pieniądze. Poseł KO Krzysztof Brejza postanowił przyjrzeć się tej sprawie. Odpowiedź TVP na jego zapytanie może być dla niektórych szokująca.

Wczoraj wieczorem na platformie „X” poseł Brejza zamieścił wpis, w którym załącza skan odpowiedzi Telewizji Polskiej:

Do dnia 20 grudnia 2023 roku w TVP istniał system wynagradzania komentatorów udzielających wypowiedzi do audycji informacyjnych i publicystycznych zarówno w studiu, jak i poza nim. System ten dopuszczał możliwość jednorazowych świadczeń, a także regulował współpracę w ramach szerszego spektrum umów. Jednorazowo świadczenie wyceniane było na 500 zł. W przypadku umów ryczałtowych najwyższy pułap wynagrodzenia zapisanego w umowie, której przedmiotem był autorski komentarz do audycji publicystycznych, wynosił 298 890 zł brutto (umowa miała obowiązywać cały 2023 rok).

Kto wypowiadał się dla TVP za pieniądze?

Wśród wynagradzanych w ten sposób komentatorów znalazło się \”co najmniej kilkanaście osób\”. Na liście podanej przez Telewizję Polską znajdziemy personalia Jacka Karnowskiego, Michała Karnowskiego, Adriana Stankowskiego, Jerzego Jachowicza, Elżbiety Królikowskiej-Avis, Piotra Grzybowskiego, Pawła Piekarczyka, Miłosza Manasterskiego, Marka Formelli, Karola Gacy, Jacka Wrony, Macieja Gnatowskiego, Anny Derewienko, Mariana Kowalskiego, Jana Pietrzaka i Piotra Nisztora.

Przypomnijmy, że Sejm za rządów Zjednoczonej Prawicy regularnie przeznaczał środki na dofinansowanie mediów publicznych, w tym przede wszystkim TVP. Jak się okazuje, również na takie działania była przeznaczana część z około 2 miliardów corocznego wsparcia.

Szokujące zarobki pracowników TVP

Niedawno zostały też ujawnione zarobki pracowników Telewizji Polskiej. Rekordzista, Michał Adamczyk pomiędzy 25 kwietnia a 31 grudnia 2023 r. zarobił łącznie blisko 1,5 mln zł jako dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i z tytułu umów cywilnoprawnych. Jego zastępca, Samuel Pereira w tym czasie uzyskał ponad 755 tys. zł. Jeszcze bardziej szokujące mogą być zarobki poprzedniego dyrektora TAI Jarosława Olechowskiego, który za niecałe cztery miesiące pracy otrzymał aż ponad 1 mln zł!

Premier Donald Tusk zapowiedział dalsze ujawnianie różnego rodzaju nadużyć finansowych także w innych spółkach skarbu państwa. Te informacje również mają być uderzające.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *