25 lipca, 2024
Polityka

Trump nie może być znowu prezydentem? W stanie Kolorado zapadł wyrok

house sitting
\\\"\\\"

Sąd Najwyższy stanu Kolorado stwierdził, że były przywódca USA Donald Trump nie może ponownie ubiegać się o prezydenturę. To oznacza, że jego nazwisko nie może widnieć na kartach w prawyborach w tym stanie. W istocie zatem Trump nie ma szans, by wystartować w walce z Joe Bidenem.

Kara za podżeganie do buntu

Sąd, wydając taki wyrok, kierował się w swojej argumentacji podżeganiem przez Trumpa do buntu przeciwko Stanom Zjednoczonym. Orzekający skład miał na myśli naturalnie tzw. szturm Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Trumpiści chcieli wtedy uniemożliwić przejęcie władzy administracji Joe Bidena. Sztab Trumpa jednak nie składa broni i zapewnia, że odwoła się od decyzji. Trudno się dziwić, ten republikański radykał nigdy nie daje za wygraną, dlatego popierają go w pewnym stopniu – jak głoszą media – niebezpieczni ekstremiści.

Kluczowa czternasta poprawka do konstytucji

Sąd Najwyższy Kolorado w wydanym we wtorek orzeczeniu zaznaczył, że większość składu uznała, iż \\\”prezydent Donald Trump jest zdyskwalifikowany ze sprawowania urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych\\\” z uwagi na przepisy czternastej poprawki do konstytucji USA. To naprawdę znacząca sprawa. Trump bowiem był zdecydowanym faworytem w sondażach przeprowadzanych wśród zwolenników Republikanów.

Istotny paragraf

Paragraf trzeci wspomnianej poprawki, który wszedł w życie po… wojnie secesyjnej, stanowi, że urzędu prezydenta nie może sprawować osoba, która złożyła przysięgę na konstytucji USA, \\\”a następnie wzięła udział w powstaniu lub buncie przeciwko niej albo udzielał jej wrogom pomocy lub poparcia\\\”.

Zespół wyborczy Trumpa postrzega wyrok jako \\\”antydemokratyczny\\\” i zapowiada odwołanie do Sądu Najwyższego USA. Co istotne, w Sądzie Najwyższym przewagę liczebną mają konserwatywni sędziowie (jest ich sześciu, natomiast liberałów – trzech). Niemniej zaznaczmy, że Trump w desperacji po przegranych wyborach także zwrócił się do Sądu Najwyższego, licząc na unieważnienie wyboru Joe Bidena. Wtedy sędziowie nie byli lojalni wobec Trumpa, uszanowali wybór amerykańskiego społeczeństwa i wynik wyborów został zatwierdzony.

Jeśli chodzi o ten nowy wyrok, dodajmy, że wdrożenie decyzji wstrzymano do 4 stycznia przyszłego roku, by dać czas na interwencję Sądu Najwyższego. Trump zapowiedział już złożenie apelacji. Prawybory w Kolorado zaplanowano na 5 marca.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Fot. PAP/Abaca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *