7 września, 2024
Technologie

Sztuczna inteligencja – czy zastąpi człowieka?

AI czy jest groźna
\\\"\\\"

Sztuczna inteligencja dynamicznie się rozwija. Nasze społeczeństwo coraz częściej korzysta z pomocy Artificial Intelligence (AI). Ta dziedzina informatyki zajmuje się tworzeniem programów i systemów, które zazwyczaj wymagają ludzkiego myślenia. Jednak AI robi to bez żadnej pomocy. Czy sztuczna inteligencja rewolucjonizuje nasze społeczeństwo na tyle szybko, że jest w stanie zastąpić człowieka?

„Motor napędzający te przełomy w AI to laboratoria w takich firmach jak Google, Meta, Amazon, Open AI, a także Microsoft” – stwierdził dr Leszek Bukowski w wywiadzie z Jarosławem Wolskim.

Wszystkie te marki są jednymi z najcenniejszych na świecie. Przekłada się to na to, że małymi krokami sztuczna inteligencja wkracza w nasze codzienne życie i prawdopodobnie zagości tam na stałe.

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym

AI już teraz w dużym stopniu wpływa na naszą rzeczywistość. Poczynając od asystentów głosowych, takich jak Siri, Alexa, Google Assistant, po rzeczy użytku codziennego, jak oświetlenie czy termoregulacja.

Co ciekawe, aplikacje do nawigacji, np. Google Maps, wykorzystują wygenerowane algorytmy, które pozwalają dostarczyć kierowcy optymalną trasę. Przygotowana trasa będzie uwzględniać ruch uliczny, a nawet warunki atmosferyczne.

Serwisy społecznościowe, platformy internetowe, sklepy internetowe również korzystają z algorytmów wytworzonych przez AI. Wykorzystują je do analizy danych użytkowników, czy też sugerowania spersonalizowanych treści, które będą zgadzały się z preferencjami czytelnika.

Edukacja ze sztuczną inteligencją

Rozwój sztucznej inteligencji w edukacji ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Jak dobrze wiemy, uczniom i studentom AI nie jest obce, do czego otwarcie się przyznają. Młodzi ludzie bardzo często otwierają Chat GPT i wpisują swoje zapytania, związane chociażby z zadaniem domowym. Co za tym idzie, uczniowie mogą zbyt często polegać na sztucznej inteligencji, co może sprawić, że będą opierać się w stu procentach na tym, co wyświetli im komputer. Oczywiście nie będzie to miało pozytywnych skutków. Może to zamknąć młodych ludzi na chęć rozwoju, dowiedzenia się czegoś więcej o świecie z innego źródła niż Chat GPT.

Warto jednak rozpatrzeć pozytywne skutki tego zjawiska. Rozwinięte przez AI systemy kształcenia mogą nieco odciążyć nauczycieli, wspomagać ich w dostosowywaniu materiałów dydaktycznych lub nawet monitorowaniu postępów uczniów. Jest to też oszczędność czasu. Nie musimy przeszukiwać całego Internetu w poszukiwaniu zagadnienia, które nas interesuje. Teraz wystarczy zapytać sztucznej inteligencji, a odpowiedź dostaniemy w przeciągu kilku sekund.

Sztuczna inteligencja a medycyna

W dziedzinie medycyny sztuczna inteligencja również wspomaga diagnostykę, opracowanie planów leczenia i analizę danych pacjentów, co przyczynia się do personalizacji opieki zdrowotnej. Ważnym przykładem jest tutaj detekcja nowotworów. AI posiada szczegółową bazę informacji na temat nowotworów i innych powiązanych chorób. Dzięki temu potrafią identyfikować potencjalne guzy czy zmiany patologiczne.

\\\"\\\"

Komputer kwantowy Google (zdjęcie: Google/Reuters) – W 2017 roku chiński robot oparty na AI zdał egzamin lekarski.

AI zastąpi człowieka nawet w pracy

„Na razie jesteśmy jeszcze potrzebni, aby to wspomagać, za jakiś czas nie będziemy potrzebni” – powiedział prof. Andrzej Dragan w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą.

Sugerując się słowami polskiego fizyka, można stwierdzić, że za jakiś czas sztuczna inteligencja odbierze nam, ludziom główne źródło dochodu, jakim jest praca. Są bowiem zawody, które obecnie już powoli są zastępowane przez AI.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeprowadziliśmy wywiad z 21-letnim Filipem. Mężczyzna rok temu ukończył technikum na kierunku programista. Opowiedział nam, jak wygląda to z jego perspektywy.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w dziedzinie informatyki?

Informatykę możemy podzielić na dużą ilość kategorii, na pewno AI nie zastąpi osoby pracującej fizycznie. Nie jest ona w stanie zastąpić kogoś, kto zajmuje się naprawą komputerów czy projektowaniem sieci komputerowych i innych tego typu zawodów wymagających zdolności manualnych. Jednakże AI ma duży potencjał do tego, aby zastąpić ludzi przy programowaniu.

Po czym to stwierdzasz?

Możemy już teraz zauważyć, że po wpisaniu polecenia w Chat GPT wyskakuje nam gotowy program, automatycznie napisany kod. Jest coraz więcej stron tworzonych przez sztuczną inteligencję. Patrząc na to, że jest to dopiero początek, moim zdaniem z biegiem czasu pracy dla programistów będzie ubywało.

Jak więc Twoim zdaniem będzie wyglądać praca programisty w przyszłości?

Może być ona oparta bardziej na kreatywności i umiejętnościach, których sztuczna inteligencja nie będzie posiadać. AI nie jest w stanie posiąść prawdziwie ludzkich cech.

Czy Tobie, jak i innym początkującym w tym zawodzie, może być ciężko znaleźć pracę w IT (Information Technology)?

Zważywszy na to, że jest to dopiero początek rozwoju AI, a wykonuje ona już najprostsze czynności i tworzy programy, juniorom programowania będzie dużo ciężej znaleźć pracę w tej dziedzinie. Bowiem w przyszłości większość firm wszystkie prostsze rzeczy, które do tej pory wykonywali juniorzy, może powierzyć sztucznej inteligencji.

Autor: Martyna Juruś

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *