26 lipca, 2024
Lifestyle Psychologia

Jaka jest recepta na zdrowy sen?

recepta na zdrowy sen
\\\"\\\"

Sen to jedna z głównych potrzeb organizmu. Jest podstawą nie tylko naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jak jednak dobrze się wyspać? Jaka jest recepta na zdrowy sen?

Ludzka natura

Nasz organizm jest tak zaprogramowany, że regeneruje się i oczyszcza w nocy. Wtedy kiedy śpimy, zamiast skupiać się, np. na trawieniu, oddychaniu czy walce o przetrwanie, zajmuje się porządkami i odnową. Praktycznie cały organizm przechodzi w stan spowolnienia: spada temperatura ciała, obniża się ciśnienie tętnicze i serce wolniej bije. Spowalnia także układ pokarmowy. Recepta na zdrowy sen jest oczywista – trzeba pozwolić po prostu naturze działać.

Tylko noc

W czasach kiedy nie było jeszcze elektryczności, ludzie wstawali i chodzili spać razem ze słońcem. To ono wyznaczało im czas pracy i odpoczynku. Z pojawieniem się elektryczności, pora ta przesunęła się, a czas spania skrócił. Późny odpoczynek stał się wręcz normą, bo po co iść spać, skoro można, np. obejrzeć kino nocne albo wybrać się na imprezę ze znajomymi. Przecież „wyśpię się później” albo „odeśpię to w dzień”. Jednak tylko noc jest takim czasem, kiedy nasz organizm naprawdę odpoczywa, a natury niestety nie oszukamy.

Oczywiście są zawody, które wymagają pracy w nocy, ale poza tą grupą niekoniecznie musimy zamieniać noc na dzień. Recepta na zdrowy sen jest prosta: wystarczy odpoczywać w nocy. To tak niewiele, a ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu.

Pora ma znaczenie

Nawet pora kładzenia się spać ma znaczenie dla jakości snu. Najlepsze są regularne godziny zasypiania. Nasz organizm lubi regularność i działa zgodnie z zegarem biologicznym, którego niestety nie da się wyłączyć i oszukać. Najlepsza pora na sen to godzina 22:00 lub 23:00, według naukowców. Kiedy układ pokarmowy czy krwionośny odpoczywają, do pracy biorą się inne narządy. W tym czasie, np. wątroba intensywnie pracuje nad oczyszczaniem organizmu z toksyn – po zneutralizowaniu zostaną one wydalone.

Bez elektroniki

Jasne światło emitowane przez komputery, telewizory czy telefony, znacząco utrudnia proces zasypiania. Dlatego najlepiej na 2-3 godziny przed snem odłożyć wszystko, co może nas niepotrzebnie pobudzać. Zdecydowanie lepiej wziąć do łóżka książkę, która wycisza niż telefon do ręki, który pobudza. Warto także przyciemnić światło w pomieszczeniu, żeby sen przyszedł szybciej, a jego jakoś była lepsza.

Świeże powietrze

Przed snem warto przewietrzyć pokój. Dostęp świeżego powierza sprawi, że organizm będzie lepiej dotleniony. Otworzenia okna ma za zadanie także przyjemnie zmniejszyć temperaturę, co przy śnie ma kluczowe znaczenie. Optymalne warunki do spania to około 18 stopni C. Poza tym wraz z otwartym oknem usuwamy z naszego mieszkania wszelkie kurze i mikroorganizmy, które nam nie służą. Najlepiej to zrobić na około 20-30 minut przed położeniem się spać.

Lekki posiłek

To, co jemy generalnie wpływa nasz organizm. Lepiej nam się zasypia, gdy kolację spożywamy 2-3 godziny przed snem i jeśli będzie to zdecydowanie coś lekkostrawnego. Trawienie ciężkich i tłustych pokarmów zdecydowanie obciąża nasz układ pokarmowy przed snem. Poza tym regeneracja przebiega skutecznie, gdy układ trawienny nie jest przeciążony. Można także wypić herbatkę ziołową, np. z melisy o działaniu uspokajającym i wyciszającym. To zdecydowanie poprawi jakość snu.

Wyciszenie

Dobrze, jeśli przed snem znajdziemy taką aktywność, która nam uspokoi i wyciszy. Może to być, np. czytanie książki czy kąpiel. Wszystko, co nas relaksuje idealnie wpisze się w zdrowy i spokojny sen. Niewielka aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, np. wieczorny spacer doskonale dotlenia i uspokaja nasz organizm.

Autor: Wioleta Nowicka

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *