Oczyszczalnia na Kapuściskach w Bydgoszczy – zmodernizowanym systemem pokieruje sztuczna inteligencja

\"\"

Oczyszczalnia na Kapuściskach – jednej z dzielnic Bydgoszczy, przeszła już drugi etap modernizacji. Koszt inwestycji to prawie 100 mln zł. Obiekt będzie produkował 10,5 tys. m³ biogazu. Ten innowacyjny projekt Miejskich Wodociągów i Kanalizacji zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji do sterowania systemem. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, Stanisław Drzewiecki poinformował, że celem takiego działania było „zapewnienie stabilności i niezawodności oczyszczalni, a także dostosowanie jej do różnych ładunków ścieków”. Zaznaczył też, że poprzednie modernizacje oczyszczalni na Kapuściskach nie zostały zrealizowane w pełnym wymiarze.

Jakie są efekty II etapu modernizacji oczyszczalni?

Prace modernizacyjne oczyszczalni w Bydgoszczy, kosztujące blisko 100 mln zł, zyskały wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 62,5 mln zł. W ramach projektu zwiększono trwałość obiektu poprzez:

  • rozbudowę linii gospodarki osadowej
  • wymianę mechanicznych i biologicznych elementów
  • hermetyzację systemu
  • instalację biofiltrów.

Działania te znacząco zmniejszyły uciążliwości zapachowe dla mieszkańców. Ponadto zmodernizowano i dostosowano linię gazową oczyszczalni. Pozwoliło to na efektywne wykorzystanie powstającego biogazu, głównie metanu, do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Aż 20% prądu wykorzystywanego do napędu maszyn oczyszczalni pochodzi właśnie z niego. W rezultacie mieszkańcy Bydgoszczy mogą cieszyć się stabilną dostawą wody i odbioru ścieków.

Oczyszczalnia na Kapuściskach sterowana inteligentnym systemem

Prezes MWiK podkreśla, że kluczowym elementem efektywnego zarządzania rozbudowaną infrastrukturą wodną w Bydgoszczy jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do sterowania oczyszczalnią w Kapuściskach. System ten obejmuje około 1100 km sieci wodnej i tysiąc kilometrów kanalizacji. Zastosowanie zaawansowanych narzędzi, monitorowanie danych oraz wdrożenie aplikacji wspieranej przez AI umożliwi minimalizację strat i zapewni ciągłą pracę obiektów.

Sztuczna inteligencja gromadzi informacje dotyczące prognozy pogody czy stopnia napełnienia zbiorników. W ten sposób tworzy bazę danych niezbędną do skutecznego zarządzania tym złożonym systemem. Warto zaznaczyć, że oczyszczalnia na Kapuściskach już od grudnia 2023 roku jest polskim pionierem wykorzystującym tak zaawansowaną technologię do sterowania procesami oczyszczania.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *