7 września, 2024
Lifestyle

Restauracja, w której zjesz za darmo

Wydaje się, że nie ma miejsc, gdzie można byłoby zjeść i napić się za darmo. Okazuje się, że jest taka restauracja, ale trzeba spełnić jeden warunek – być Polakiem. A to wszystko dzięki polskiemu lekarzowi Ludwikowi Hirszfeldowi.

Obecnie nie ma możliwości (poza akcjami dobroczynnymi), żeby spożyć posiłek za darmo. Za najtańsze potrawy, najczęściej zupy, musimy wydać przynajmniej kilka-kilkanaście złotych. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać. Tymczasem w Europie rzeczywiście jest restauracja, która serwuje dania bezpłatnie.

Wyjątkowa restauracja w Serbii

Restauracja znajduje się w urokliwym miasteczku Valjevo, położonym około 100 kilometrów od Belgradu, stolicy Serbii. Gdy tu trafimy, warto zajrzeć do tego niezwykłego lokalu. Okazuje się, że Polacy nigdy nie zapłacą w tym lokalu za zamówiony posiłek.

Restauracja Corner – tutaj zjemy za darmo

Restauracja, która w sposób szczególny gości turystów z Polski, nazywa się Corner, a jej właścicielem jest Čorçe Momić. Na co dzień sprzedawane są w niej nie tylko posiłki, ale też ciekawe trunki i pyszna kawa. Wystarczy przygotować dokumenty potwierdzające, że jesteśmy Polakami i możemy się cieszyć z darmowego jedzenia. Jak to możliwe?

Wszystko dzięki skutecznym działaniom Ludwika Hirszfelda, o których piszemy w dalszej części artykułu. Właściciel restauracji postanowił uhonorować uznanego lekarza, który zasłużył się serbskiej społeczności.

Niecodzienny fakt potwierdzili przedstawiciele polskiej ambasady w Belgradzie. Odwiedzili oni restaurację i rzeczywiście: po zamówieniu rachunku dowiedzieli się, że został opłacony już ponad 100 lat wcześniej przez Ludwika Hirszfelda.

Ludwik Hirszfeld – dokonania i zasługi

Ludwik Hirszfeld urodził się w 1884 roku w Warszawie. Znany był przede wszystkim ze swoich badań nad grupami krwi. To właśnie on wprowadził znane nam do dzisiaj oznaczenia grup jako 0, A, B i AB, oznaczył czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego.

Jednak Hirszfeld zdobył uznanie wśród Serbów z innego powodu. W czasie I wojny światowej rząd tego kraju wystosował apel do międzynarodowej społeczności z prośbą o pomoc w opanowaniu epidemii duru plamistego. Na apel ten odpowiedział Hirszfeld, który dotarł do Serbii w 1915 roku.

Z tego powodu wysłano go do walki z chorobą w Valjevie. Pracując w prowizorycznych warunkach, polski lekarz zdołał opracować szczepionkę i pokonać epidemię. Król Serbii Piotr I odznaczył wówczas Ludwika Hirszfelda orderem Świętego Sawy.

Autor: Łukasz Brajczewski

Fot. Google Maps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *