Kurczak czy indyk – co wybrać?

Mięso jest niezbędnym elementem każdej diety. Zawiera nie tylko białko, ale także dużą ilość witaminy B niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz różnego rodzaju mikroelementy. Co ważne, mięso z indyka z uwagi na niewielką ilość kalorii wspomaga także proces odchudzania. Czym jeszcze różni się mięso z kurczaka od mięsa z indyka i które powinniśmy wybierać aby zachować zdrową dietę. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże wam rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać odpowiednią dla was dietę. Zachęcamy do lektury.

Mięso z kurczaka a mięso z indyka – różnica w wartościach odżywczych

Obecnie najczęściej wybieranym przez konsumentów mięsem jest mięso białe. Powodem tego są przede wszystkim nasze preferencje żywieniowe.

Mięso drobiowe zawiera dużo mniejszą ilość tłuszczu, a co za tym idzie, jest mniej kaloryczne od wołowiny, czy mięsa wieprzowego.

Co zaliczamy do mięsa drobiowego?

Mięso drobiowe to:

  • kurczak
  • oraz indyk

Kurczak czy indyk – co wybrać, aby zachować zdrową dietę?

Zarówno w mięsie z kurczaka, jak i w tym z indyka, znajdują się składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ponadto takie mięso jest lekkostrawne i bogate w białko. Istnieją jednak pewne różnice dotyczące właściwości odżywczych. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3
  • oraz omega-6

Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu sercowo-naczyniowego.

Te rodzaje mięsa ze względu na właściwą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych są bardzo ważnym elementem diety dla dzieci.  

Indyk ze względu na wspomnianą już niską kaloryczność wspomaga proces odchudzania.

Ponadto mięso z indyka zawiera dużą większą dawkę witaminy B oraz wiele niezbędnych mikroelementów, wśród których znajdują się: cynk oraz selen. Dodatkowo znajduje się w nim dużo więcej białka wzbogaconego o aminokwasy egzogenne.

Mięso z kurczaka a mięso z indyka – kalorie w 200 gramach

200 g mięsa z kurczaka zawiera w sobie około 200 kcal, natomiast mięso z indyka to jedynie 160 kcal.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na kurczaka, czy indyka, będzie to lepszym wyborem nie mięso czerwone.

Anna Marciszewicz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *