Sposób, w jaki postrzegamy siebie, ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także relacje z rodziną, czy też znajomymi. Warto więc nauczyć się pozytywnego odbioru swojej osoby.
Każdy z nas ma swoje wady i zalety. Często jednak skupiamy się na negatywach i nie dostrzegamy tego, co pozytywne. Warto postarać się to zmienić. Jak? Oto parę cennych wskazówek, które pozwolą nam lepiej spojrzeć na siebie i lepiej się poczuć.
Czym właściwie jest samoocena?
Samoocena to nic innego, jak nasz sposób postrzegania samych siebie. To zdolność do akceptowania zarówno swoich zalet, jak i wad.
Samoocena – niska a wysoka
Zmniejszona samoocena przejawia się w trudnościach z akceptacją siebie. Często towarzyszy jej nadmierna krytyka oraz poczucie, że podejmowane przez nas działania są bezsensowne. Wówczas łatwo zniechęcamy się, gdy napotykamy na jakieś trudności. Częstym objawem są także problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi
Odwrotnie natomiast jest w przypadku zawyżonej samooceny. Niewątpliwą cechą takiego człowieka jest bezkrytyczność. Osoba taka uważa się za ideał i nie zauważa swoich słabości.
Jak sposób postrzegania siebie wpływa na nasze życie?
Samoocena jest cechą, która kształtuje się już od pierwszych chwil życia. Jest bardzo ważna, gdyż to w jaki sposób postrzegamy siebie, znacząco wpływa m.in. na nasz poziom zadowolenia z życia oraz poczucie własnej wartości. Nadmierna krytyka ma destrukcyjny wpływ na to, jak myślimy o sobie.
Samoocena – jak ją w sobie wspierać?
Nad samooceną można pracować cały czas i warto to robić. Jednak jak to robić, aby stać się silniejszym? Oto kilka podpowiedzi:
Po pierwsze, warto stosować metodę pozytywnych afirmacji. Wewnętrzna samokrytyka nas wyniszcza wywołując w nas negatywny odbiór siebie. Trzeba przestać myśleć o swoich wadach, a postarać się poszukać swoich dobrych stron
Po drugie, trzeba myśleć i mówić o sobie pozytywnie, zamiast ciągle krytykować. Warto tu zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad swoimi pozytywnymi cechami. A na pewno każdy z nas je ma
Po trzecie, nie wolno wciąż zaprzeczać komplementom, które słyszymy od innych osób. To z czasem sprawi, że uwierzymy w nie
Po czwarte, bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego jest bycie asertywnym. Należy wyznaczać własne granice i dbać, aby inni ich przestrzegali.
Anna Marciszewicz
Fot. Canva