Miejsce człowieka w świecie

Historia jest przewodniczką. Jest wymagająca. Kto nie zna przeszłości odrywa się sam od źródła, które pomoże mu odkryć w świecie to, co warte życia.

Gorące dyskusje i walki

Dużo się dyskutuje o tym, po co nam dziś przeszłość? A jak porzucić całe dziedzictwo, które stworzyło cywilizację? Może spalić biblioteki… Bo zaraz będzie kolejna dyskusja, i tak poniekąd jest, po co nam wiedza? A czy wyobrażamy sobie życie na stepie? W nieświadomości, czym jest radość… Tylko w jakichś impulsach, przebłyskach czucia…

Jeśli chce się tego, co najlepsze dla siebie, dla innych, potomnych, dzieci – trzeba wynieść wszystko, co się da najwspanialszego z dorobku minionych pokoleń. To jest ogromna siła, wiedza, dziedzictwo. Tego nie można wypowiedzieć, czym jest historia, ile stwarza możliwości, perspektyw. To matka wynalazków i kreatywności.

Toczymy się, że tak to ujmę bardzo potocznie, po kręgach, jakie stają się szersze lub zawężają się. Tak, można powrócić do punktu wyjścia, porzucić zupełnie cywilizację. Jak nie będzie bibliotek nasze życie będzie słabe. Zdobywamy wiedzę, by nie tylko żyć lepiej, bardziej świadomie, szczęśliwie, ale aby w ogóle żyć, skutecznie chronić się przed zagrożeniami, jakich zawsze było wiele. Życie człowieka na ziemi nie jest łatwe, ale też możemy je ułożyć tak, że będzie wspaniałe (to nie znaczy proste). Do takich dróg doprowadzi nas refleksja nad przeszłością.

Wszystko…

Historia to jest wszystko, co piękne, ale też okrutne. Niemniej bez tych lekcji, kiedy zrezygnujemy z takiej ważnej wiedzy – powrócimy do tych najgorszych punktów. Szkoda nam czasu na refleksję, namysł, dlatego historia jest jak ciężar. Niemniej to gotowe scenariusze, z których można wydobywać to, co bardziej wartościowe. Jakby każdy dobrze przyłożył się do podstawowych lekcji historii, zrozumiał je, ich wartości, mało byłoby osób, które zapętlają się tylko na własnym interesie i sobie robią krzywdę, bo każda wojna się skończy i ludzie zawsze rozumieją konieczność namysłu, jeśli chcą jakoś żyć, odbudować wszystko, swój świat, sprawić znowu, żeby był do życia, dla bliskich, byśmy sami mieli przyszłość.

Jak nie jest ważna dla Ciebie przeszłość, jaką wartość ma dla Ciebie własne życie i przyszłość… Nie zmarnuj tego, przygotuj się na swoje życie, nie musisz sam przechodzić najgorszych scenariuszy istnienia. Inni przeszli dość dróg, także dla Ciebie…

Katarzyna Lisowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *