7 września, 2024
Historia

“Boże Stópki” – Jabłonna Druga

bożek stópki

O dawnym miejscu kultu religijnego znajdującym się w miejscowości Jabłonna Druga na Lubelszczyźnie

“Boże Stópki”, “Krzaczki”, “Święte Krzaczki” – to lokalne nazwy miejsca, które według lokalnej tradycji słynąć miało z cudownych uzdrowień. Położone jest ono we wsi Jabłonna Druga, nieopodal DW 835 łączącej Lublin z Biłgorajem. Usytuowane jest na wzgórzu górującym nad doliną rzeki Czerniejówki, a dotarcie tam możliwe jest jedynie przez pole orne.

Cudowne miejsce

W niewielkim zagajniku stoi drewniany krzyż i murowana kapliczka. Jeszcze w 2019 roku obok leżał sporych rozmiarów głaz, został jednak skradziony. Według miejscowej legendy miały się na nim znajdować odciśnięte ślady stóp Jezusa Chrystusa, który właśnie w tym miejscu miał wstąpić do nieba po zakończeniu swojej wędrówki po świecie.

Wśród lokalnej społeczności powszechnie wierzono w uzdrawiającą moc gliny zalegającej w tym miejscu. W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego licznie przybywający tu pielgrzymi cierpiący na różne choroby mieli zakopywać się w ziemi, okładać nią chore części ciała, obcinać sobie włosy i pozostawiać tu różne przedmioty mające uwolnić ich od cierpienia.

Silnie zakorzeniona lokalna tradycja

“Boże Stópki” pierwotnie znajdowały się na terenie większego kompleksu leśnego. W XIX wieku ówcześni właściciele majątku w Jabłonnie mieli zlecić wyrąb lasu, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem okolicznych mieszkańców. Na początku XX wieku w tym miejscu miały znajdować się dwa drewniane krzyże. Zapis z kroniki parafii Bychawka mówi nam, iż 17 maja 1928 roku wyruszyła z Bychawki do cudownego miejsca w „Krzaczkach” zorganizowana, licząca ponad tysiąc wiernych procesja. W 1930 roku bezpośredni uczestnik tego wydarzenia relacjonował:

„Widok leżących, ziemią przysypanych dzieci i starszych, oraz ich rodzin, karmiących owych chorych i modlących się nad nimi, przenosi nas mimowolnie w jakieś mroki średniowiecznych praktyk lekarskich. Odjeżdżający lud łamie na drogę gałęzie lipowe, które zaparzają w domu dla chorych na reumatyzm. Wokoło liczne kramy jarmarczne i zgiełk jak na jarmarku. Mimo obecności księdza i dnia święta katolickiego, całość robi wrażenie pogańskiego uroczyska”.

Świątynia wybudowana rękami wiernych

Po II wojnie światowej kult miejsca nieco podupadł, m.in. przez wybudowanie rękami wiernych własnej świątyni, która stała się siedzibą parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

W 2020 roku, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, “Boże Stópki” zostały wpisane do ewidencji zabytków jako historyczne miejsce kultu religijnego i objęte ochroną konserwatorską.

Piotr Zarośliński

Fot. bozestopki.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *