8 września, 2024
Polityka

Wkrótce zmiany w TVP? W Sejmie dyskusja, prezydent apeluje, a NIK składa zawiadomienie do prokuratury

\\\"\\\"

Zgodnie z zapowiedziami nowej koalicji rządzącej, przystępuje ona do reformowania mediów publicznych. Zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze przed świętami.

Dziś kolejny burzliwy dzień w Sejmie. Jednym z dwóch najważniejszych punktów dzisiejszych obrad była dyskusja nad uchwałą nawołującą władze państwa do przeprowadzenia zmian w postaci naprawy mediów publicznych. Chodzi o TVP, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową.

Jeszcze przed wznowieniem posiedzenia Sejmu do sprawy odniósł się Donald Tusk:

Naszą intencją jest jak najszybsze przygotowanie projektów ustaw, które odbudują elementarną neutralność mediów publicznych. Liczę na współpracę z prezydentem i opozycją, żebyśmy wszyscy czuli się współgospodarzami mediów publicznych – zapewnił premier.

W Sejmie o mediach publicznych

Popołudniowa dyskusja w Sejmie była – jak można było przypuszczać – dość burzliwa. Projekt uchwały przedstawił Bogdan Zdrojewski z KO, który przedstawił kilka jej celów:

  • przywołanie konstytucyjnego prawa obywateli do rzetelnej i uczciwej informacji;
  • wezwanie do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nieprawidłowości w powoływaniu władz TVP (chodzi o powołanie Rady Mediów Narodowych, która za rządów PiS tym się m.in. zajmowała, zamiast KRRiTV);
  • zobowiązanie władz państwowych do zapewnienia gwarancji w dostępie do informacji zgodnej z konwencją o ochronie praw człowieka;
  • apel o powrót do rzetelności przekazu i autentycznego dziennikarstwa.

W dyskusji nad projektem uchwały oczywiście tylko klub PiS był przeciw. Krzysztof Szczucki nazwał ją próbą bezprawnego zamachu na polskie media publiczne. Przedstawiciele klubów koalicji rządzącej mieli – rzecz jasna – zgoła odmienną opinię.

Posłowie koalicyjni przytaczali różne skandaliczne sytuacje, jakie miały miejsce w mediach publicznych za czasów rządów PiS, jak „zniknięcie” serduszka WOŚP z klapy marynarki posła KO Arkadiusza Myrchy czy doprowadzenie do upadku radiowej Trójki z powodu krytycznej wobec Jarosława Kaczyńskiego piosenki Kazika. Przytaczane były także słynne paski informacyjne z głównego wydania „Wiadomości”, których charakter Rada Języka Polskiego określiła jako perswazyjny, kreacyjny lub ekspresywny, zamiast informacyjnego. Jeden z posłów KO przytoczył także maile, w których ówczesne władze instruowały pracowników TVP co do materiałów, jakie powinny się ukazać lub o tym, czego nie pokazywać podczas transmisji.

Apel prezydenta Dudy. NIK składa zawiadomienie do prokuratury

W sprawie mediów publicznych postanowił wypowiedzieć się także Andrzej Duda. Prezydent przesłał pismo do marszałka Hołowni, w którym możemy przeczytać:

Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań.

W trakcie obrad dotarła do nas jeszcze jedna ciekawa wiadomość. Jak podała „Rzeczpospolita”, Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską. NIK zarzuca spółce naruszenie zasad legalności, rzetelności, celowości lub gospodarności. W złożonym wniosku możemy przeczytać o niegospodarności i działaniu na szkodę spółki, w tym \\\”narażaniu publicznej telewizji na straty finansowe\\\”.

Jeszcze dziś wieczorem odbędzie się głosowanie w sprawie uchwały dotyczącej naprawy mediów publicznych, ale jej los jest oczywiście przesądzony. Pytanie, co w związku z jej przyjęciem stanie się wkrótce z mediami publicznymi. Przedstawianych jest wiele scenariuszy zmian, choć decyzje w gronie najbliższych współpracowników premiera zostały już zdaje się podjęte. Jakie, z pewnością dowiemy się niebawem, gdyż premier Tusk zapowiedział ich realizację jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. PAP/Albert Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *