27 lipca, 2024
Uncategorized

Tajemnicze sygnały z kosmosu

edytowanie wiadomości messenger
\\\"\\\"

Poszukiwacze obcych odebrali tajemniczy sygnał z kosmosu. Nigdy wcześniej niczego podobnego nie widzieli. W ramach programu SETI poszukiwacze obcych cywilizacji prowadzą badania, by dowieść, że nie żyjemy sami w kosmosie. W ostatnim czasie udało im się coś znaleźć. Piszą o tym w artykule, który jest przygotowywany do publikacji na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Cel obserwacji

Badania były prowadzone przy użyciu Allen Telescope Array. Celem obserwacji było dojście do źródła szybkich błysków radiowych. FRB 20220912, może dostarczyć nam informacji, co dzieje się w najbardziej odległych zakątkach kosmosu.

Kiedy usłyszano pierwszy taki sygnał?

Pierwszy tego typu sygnał (FRB), zidentyfikowano w 2007 roku. Na przestrzeni lat prowadzonych badań zrozumiano, że takie zachowania kosmiczne są dość częste. Więc niekoniecznie muszą być one dowodem na istnienie innych cywilizacji kosmicznych. Do tej pory za źródła tego typu sygnałów uznawano m.in. pulsary czy gwiazdy neutronowe. Mimo tak licznych badań i obserwacji wciąż jest więcej domysłów, niż faktów popartych dowodami.

Sygnały

Sygnały FRB są to tzw. szybkie błyski radiowe. W kosmosie istnieje jednak kilka ich rodzajów. Jednymi z najbardziej interesujących są te, które posiadają unikalne sygnatury energetyczne. Naukowcom zależy przede wszystkim na tych, które są w dolnej części częstotliwości. Badacze uważają, że żaden istniejący obecnie model nie wyjaśnia wszystkich właściwości, które były obserwowane przez lata w szybkich błyskach radiowych. Na szczęście w dzisiejszym świecie technologia się rozwija i powstają coraz to lepsze i dokładniejsze teleskopy, które pozwolą dowiedzieć się więcej o tym czego zbadanie nie było możliwe wcześniej.

Tajemniczy sygnał

Naukowcy zauważyli, że od dwóch miesięcy zmieniła się częstotliwość sygnałów. Nastąpił spadek w częstotliwości środkowej wybuchów. Badacze badali czy błyski fal radiowych mają podobną miarowość czasową ich występowania oraz, czy czas pomiędzy nimi jest taki sam. Jednak nie udało się zaobserwować jednego konkretnego wzorca. Co pokazuje, że tego typu sygnały są bardzo nieprzewidywalne.

Allen Telescope Array

Urządzenie to ma wiele innowacyjnych funkcji, które jeszcze nie dawno były tylko marzeniem. Rejestruje on wiele częstotliwości, nawet gdy na kanałach są one bardzo wysokie, a na innych skrajnie niskie. Przedstawiciele SETI mówią, że na tym niezaprzestaną, a kolejne usprawnienia sprawią, że teleskop ATA stanie się zdecydowanym liderem w badaniach szybkich błysków radiowych.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *