8 września, 2024
Inne Lifestyle

Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie

\\\"\\\"

Jak dobrze wiemy, Święta Bożego Narodzenia niosą za sobą wiele tradycji. Przyozdabianie choinki kolorowymi światełkami i bombkami, sianko pod obrusem, 12 różnych potraw na wigilijnym stole czy wspólna wyprawa o północy na pasterkę. Tak zazwyczaj wyglądają tradycyjne święta w polskich domach. Jednak nie we wszystkich krajach wygląda to w ten sam sposób.

Japońskie KFC

Ku zdziwieniu wielu osób, ta tradycja bożonarodzeniowa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych w Japonii. Zamawianie oraz spożywanie kurczaka z tej popularnej sieci restauracji jest nieodłącznym elementem świątecznym w wielu japońskich domach. Japończycy składają swoje zamówienia z dużym wyprzedzeniem, a wszystko po to, aby zdążyć przed ogromnymi kolejkami.

Tytuł Króla Choinek

To właśnie w Niemczech zapoczątkowano zwyczaj ubierania choinki na Święta Bożego Narodzenia. Ta tradycja jest tam na tyle popularna, że sąsiedzi oceniają nawzajem swoje drzewka pod względem kreatywności. „Christbaumloben\\\” to konkurs, w którym zwycięzca otrzymuje miano „Króla Choinek\\\” i zaszczyt wywieszenia specjalnej flagi przed swoim domem.

\\\"dekoracja

Kaczor Donald

Corocznym polskim zwyczajem bożonarodzeniowym jest oglądanie wspólnie z bliskimi „Kevina samego w domu”. W Szwecji wygląda to jednak odrobinę inaczej. Szwedzi układają się wygodnie na kanapie, aby obejrzeć kreskówkę „Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul”, czyli „Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą wam Wesołych Świąt”. Podobno, aż 40% Szwedów ogląda tę bajkę w Święta Bożego Narodzenia.

Chowanie mioteł

W Norwegii już kilkaset lat temu powstała równie niespotykana tradycja świąteczna. Jak dobrze wiemy, głównym środkiem transportu wiedźmy jest miotła. Dlatego też w obawie przed kradzieżami ze strony złych duchów, chowano wszystkie miotły i środki czystości w bezpieczne miejsce.

Jazda na rolkach

W Wigilię, ulice miasta Caracas – stolicy Wenezueli są pozamykane. Wówczas, nikt nie porusza się tam samochodem. Dzieje się tak dlatego, że według wenezuelskiej tradycji, wszyscy mieszkańcy do kościoła jeżdżą na rolkach lub wrotkach.

\\\"jazda

Magia sufitu

Słowiański kręg kulturowy wyróżnia dosyć nietypowa tradycja, polegająca na rzucie jedzeniem w sufit. Słowacy zasiadają do stołu, po czym napełniają łyżkę wybraną potrawą i jej zawartość rzucają wprost na sufit. Tradycja mówi, że im więcej jedzenia przyklei się, tym więcej dobrobytu wróży się na następny rok.

Demon zamiast rózgi?

Jak dobrze wiemy, Święty Mikołaj nagradza grzeczne dzieci obfitymi prezentami. Jednak co, jeżeli dziecko było niegrzeczne? Wówczas, w Polsce mówi się o rózgach. Natomiast, nieco inaczej wygląda to w Austrii. Tam do dzieci, które swoim zachowaniem przy tworzyły problemów, przychodzi Krampus. Jest to przerażający demon z rogami, często ukazywany w skórze owcy.

Choinki pełne pająków

Niemcy wieszają na swoich choinkach ogórki, natomiast Ukraińcy… pajęczynę. Tradycja ta powstała poprzez historię o biednej kobiecie, której nie było stać na świąteczne drzewko. Jednak następnego dnia po przebudzeniu, zobaczyła drzewko okryte pajęczyną. Dlatego też ten zwyczaj bożonarodzeniowy ma przynieść szczęście.

Bałwany z piasku

Mieszkańcy Australii spędzają okres świąteczny na plaży. Dlaczego? W momencie, gdy u nas pada śnieg i jest ogromny mróz, Australijczycy delektują się słońcem i piękną pogodą. Tam, Św. Mikołaj nie przybywa w saniach, a na desce surfingowej! W zaprzęgu zamiast reniferów ma delfiny lub kangury. Oczywiście, nie zobaczycie go w grubym kożuchu i ciężkich butach. Ubrany jest w koszulkę z krótkim rękawem, szorty, klapki a na jego nosie błyszczą się okulary przeciwsłoneczne! Dlatego też nie zdziwi was fakt, że możecie spotkać się z tworzeniem bałwanów z piasku!

\\\"bałwan

Autor: Martyna Juruś

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *