Kręcone włosy – jak o nie dbać?

\"\"

Osoby z kręconymi włosami często narzekają na niechlujny sposób ułożenia ich kędziorków. Loki lokom nierówne – to powszechnie znana prawda. Włosy odwodnione będą wyglądały na zniszczone i kędzierzawe, dlatego silne nawilżenie powinno być podstawą ich pielęgnacji, jeśli chcesz, aby zachowały zdrowie i sprężystość.

Odpowiednio pielęgnowane loki mogą budzić podziw – w przeciwieństwie do tych matowych, splątanych i suchych. Jak powinno się dbać o kręcone włosy, żeby wydobyć piękny skręt i sprężystość?

Delikatne mycie wydłuża włosom życie


Kręcone włosy są bardziej podatne na przesuszenie, więc zaleca się umycie ich tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Warto używać łagodnego szamponu i odżywki, które będą nawilżać loki od nasady aż po końce. Przy płukaniu należy unikać zbytniego tarcia i przeciążania, a zamiast tego delikatnie masować skórę głowy. W codziennej pielęgnacji sprawdzają się znakomicie szampony o właściwościach regenerujących i nawilżających. Ponadto podczas mycia kręconych włosów istotna jest technika. Aby zapobiec ich splątaniu, trzeba bardzo delikatnie wmasować wybrane produkty. Sugerowana jest tzw. metoda mycia loków OMO, co oznacza najpierw nałożenie odżywki, a następnie szamponu. Dzięki niej włosy kręcone łatwiej się rozczesują, a po umyciu są niesamowicie gładkie i odżywione.

Skutki suszenia kręconych włosów


Gorące powietrze suszarki może poważnie uszkodzić kręcone włosy. Dlatego wypadałoby unikać suszenia na gorąco i zamiast tego używać dyfuzora celem uzyskania naturalnego skrętu loków. Szczególnie podatne na zniszczenia są kruche i suche kosmyki. Nie ulega wątpliwości, że ucierpi na tym także skóra głowy.

Oto kilka istotnych powodów, dlaczego nie suszyć włosów kręconych na gorąco:

  • prowadzi do łamliwości, szczególnie w przypadku cienkich, kruchych lub kręconych włosów,
  • częste suszenie gorącym powietrzem sprawia trwałe uszkodzenia kosmyków, które może być nieodwracalne,
  • może także przyspieszać proces wypadania włosów, szczególnie w przypadku osób z już osłabionymi lub delikatnymi lokami,
  • gorące powietrze z suszarki uszkadza strukturę loków i złuszcza skórę głowy.


Włosom kręconym szczególnie szkodzi suszenie na gorąco, a więc warto go unikać. Puszeniu się i łamliwości można zapobiegać, stosując zimny nawiew albo dyfuzor.

Produkty do stylizacji włosów kręconych

Zbawienie kręconym włosom przynoszą produkty zawierające olejki i składniki nawilżające, które pomogą zachować ich kształt i zapobiegają puszeniu się. Można stosować również żele lub pianki do układania loków, jednak konieczne jest nieprzesadzanie z ilością kosmetyku. Może to doprowadzić do sklejania włosów.
Istnieje wiele rodzajów preparatów przeznaczonych do stylizacji kręconych włosów, a ich wybór będzie zależał od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Oto kilka przykładów kosmetyków do loków, których zakup warto rozważyć:

  • szampon nawilżający i odżywka – kręcone włosy potrzebują nawilżenia, żeby utrzymać swój kształt i zapobiec przesuszeniu. Szampon i odżywka o właściwościach nawilżających pomogą zachować ich wilgotność i miękkość,
  • kondycjoner do spłukiwania – ułatwi rozczesywanie loków oraz zapobiega puszeniu się,
  • pianka do stylizacji – wspomaga stylizowanie kręconych włosów i zdefiniowanie ich kształtu bez nadmiernego obciążania,
  • żel do stylizacji – zapewnia silniejszą kontrolę i utrzymuje kształt kręconych włosów w ryzach,
  • olejek do włosów – nawilża suche i kręcone kosmyki, a jednocześnie chroni je przed uszkodzeniami,
  • maska do włosów – jest intensywniejszą formą odżywki, która może pomóc w przywróceniu zdrowia i miękkości kręconych włosów

Należy również zwrócić uwagę na skład kosmetyków i wybierać te, które zawierają komponenty nawilżające i wzmacniające, np. olejki roślinne, wyciągi z ziół, proteiny, witaminy i minerały. Przed zakupem warto również zasięgnąć opinii innych osób, które mają podobny typ włosów i zobaczyć, jakie produkty polecają.

Zabezpieczenie włosów na noc


Loki wymagają odpowiedniej pielęgnacji nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Przed snem warto owinąć je satynową chustką w celu uniknięcia puszenia się i zabezpieczyć kosmyki przed łamaniem. Można użyć także jedwabnej lub satynowej poszewki na poduszkę – materiały te są delikatne dla loków i minimalizują tarcie, co może prowadzić do łamliwości i kruchości. Głowę można też owinąć chusteczką lub opaską, która pomoże w utrzymaniu kształtu kręconych włosów podczas snu. Warto wykorzystać technikę \”pineapple\”, czyli związaniu włosów w luźny kok, umieszczonego na szczycie głowy. Pozwala to uniknąć tarcia kędziorków o poduszkę. Zaleca się również nałożenie odżywki lub olejku na końcówki, aby zapobiec przesuszeniu i łamliwości. Utrzymaniu kręconych włosów w doskonałym stanie sprzyjają też luźne fryzury. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj loków jest inny, a sposób zabezpieczenia ich na noc różni się w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Regularne podcinanie końcówek


Kręcone włosy są bardziej podatne na łamanie i rozdwajanie końcówek niż inne typy fryzur. Ich regularne przycinanie utrzyma loki w dobrej kondycji. Zabieg ten poprawia ich ogólną kondycję – usuwa uszkodzone i łamliwe fragmenty, dzięki czemu włosy wyglądają zdrowo i lśniąco. Podcinanie końcówek pozwala zachować kształt fryzury i zapobiega puszeniu się. Może też ułatwić stylizację, a także sprawić, że loki będą bardziej poddawać się naszej woli. Zalecane jest podcinanie co 8–12 tygodni, w zależności od tempa wzrostu włosów. W przypadku mocno zniszczonych lub rozdwojonych końcówek konieczne może być częstsze podcinanie.

Dbałość o kręcone włosy jest bardzo ważna. Należy stosować łagodne produkty do pielęgnacji, unikać gorącego suszenia, używać odpowiednich produktów do stylizacji, chronić włosy przed uszkodzeniami i regularnie przycinać końcówki. Nawilżanie i odżywianie to podstawa pielęgnacji loków. Bez niej suche włosy jeszcze bardziej się wysuszają, zaczynają łamać i kruszyć. Są jednak bardzo podatne na puszenie się, a ich skręt nie wygląda dobrze. Kręcone włosy są wymagające i bardzo nieobliczalne, a naturalne loki mogą być trudne do ujarzmienia. Ale przy odrobinie wytrwałości i odpowiedniej pielęgnacji możesz poprawić ich wygląd i zachować zdrowie.

Autor: Krystyna Kowalska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *