7 września, 2024
Uncategorized

Problematyka demencji. Film \\\”Ojciec\\\” i o tym, jak się przed nią chronić

z czym zmagają się osoby z demencją
\\\"\\\"

Demencja dla osób postronnych może kojarzyć się z pewnym schorzeniem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy ze skali utrapienia, z jaką zmagają się zarówno sami chorujący, jak i ich najbliższe otoczenie.

Film The Father spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami krytyków i zdobył dwa Oscary – statuetka trafiła do rąk Anthony\\\’ego Hopkinsa za najlepszą męską rolę pierwszoplanową, a także do reżysera za najlepszy scenariusz adaptowany. Na platformie FILMWEB ocena widzów jest także bardzo wysoka – 8,2.

Film traktuje o mężczyźnie zmagającym się z demencją. Wraz z postępem choroby traci on kontakt z rzeczywistością. Najbardziej poruszające są wątki, w których obserwujemy zmagania z demencją z perspektywy samego chorego. W filmie nie tylko zaakcentowano dezorientację głównej postaci, ale ukazano także bezsilność najbliższych. 

Dlaczego warto zobaczyć film \\\”Ojciec\\\”? 

Film warto zobaczyć nie tylko dla wspaniałych kreacji aktorskich czy świetnego scenariusza. Przede wszystkim jednak dlatego, aby zrozumieć, czym jest Alzheimer i z czym muszą zmagać się osoby chore, ale także i ich rodziny. 

Film z pewnością pomoże tym, którzy mają w swoim otoczeniu osoby doświadczające takich czy podobnych stanów, wynikających z pogorszenia sprawności umysłowej. Choroba ta często rodzi frustrację i złość otoczenia, które w głównej mierze wynikają z niezrozumienia, z czym muszą zmagać się same osoby cierpiące na Alzheimera. Umysł osób chorych nie funkcjonuje tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Nie jest sprzymierzeńcem chorego, tylko wrogiem, miesza rzeczywistość z marzeniami, a przeszłość z teraźniejszością.

Jak przeciwdziałać demencji?

Według amerykańskich badań, stosując określone nawyki jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji. Należą do nich zdrowa dieta, zachowanie prawidłowej wagi czy aktywność fizyczna. Istotne są także regularne badania poziomu cukru we krwi, cholesterolu czy ciśnienia krwi. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby, u których w rodzinie została zdiagnozowana choroba, mają one bowiem podwyższone ryzyko jej wystąpienia.

Oficjalnie nie istnieje żadna terapia, która pozwoliłaby na wyleczenie z demencji. Medycyna skupia się obecnie jedynie na poprawie jakości życia osób chorych i ich najbliższych. 

Metale ciężkie a problem demencji

Jednak według Anthony\\\’ego Williama (Instagram: @medicalmedium) za demencję oraz chorobę Alzheimera odpowiada nagromadzenie metali ciężkich. Należą do nich rtęć, aluminium, miedź, nikiel, kadm, ołów i arsen. 

Problem pojawia się w momencie utleniania metali ciężkich. Przyczynia się do tego wysoki poziom tłuszczów we krwi, nawet tych zdrowych, pochodzących z orzechów, czy awokado (jeżeli są spożywane w dużych ilościach). Anthony William w celu ich usunięcia zaleca picie soku z selera naciowego. Sok ten stanowi najpotężniejsze źródło elektrolitów na świecie, i pomaga naprawić szkody wytworzone przez połączenie owych metali ciężkich z tłuszczami. Oprócz picia soku z selera (w przypadku demencji 2x 500 ml na czczo), autor zaleca także spożywanie koktajlu usuwającego metale ciężkie. Przepis na Heavy Metal Detox Smoothie znajdziecie na Instagramie: @medicalmedium.

Skąd biorą się metale ciężkie w naszym organizmie? Mogą pojawiać się przez spożywanie zakażonych nimi produktów, np. tuńczyka, picie napojów z puszek czy skażonej wody. Także w wielu antyperspirantach znajdziemy w składzie aluminium, które może przenikać do organizmu przez skórę. Jak twierdzi William, metale ciężkie są także przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zatem bardzo ważne jest regularne oczyszczanie organizmu i przestrzeganie racjonalnych norm żywnościowych.

Autor: Daria Przystał

Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *