23 grudnia, 2024
Wydarzenia

Kalisz — kobieta zatrzymała pijanego kierowcę. Miał ponad 2 promile alkoholu we krwi

\\\"\\\"

15 grudnia br. na terenie Kalisza doszło do bohaterskiego zatrzymania obywatelskiego. Kobieta powstrzymała mężczyznę. Miał on ponad 2 promile alkoholu we krwi. Pijani kierowcy to w Polsce plaga. Jest ich zdecydowanie za dużo i powodują poważne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Kaliszanka dokonała zatrzymania obywatelskiego

Gdzie policja nie może, tam obywatel pomoże. Tak można opisać to, co działo się 15 grudnia na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Kaliszu. Kobieta zauważyła, że samochód przed nią ma dziwną linię jazdy, mówiąc potocznie \\\”wężykował\\\”. Cała akcja miała miejsce po zmroku, około godziny 20:00. Do zdarzenia została wezwana policja, a badanie alkomatem wykazało, że kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Z relacji służb możemy się dowiedzieć, że zatrzymany miał 66 lat i postępowanie przeciwko niemu już zostało wszczęte.

– Kaliszanka dokonała obywatelskiego zatrzymania. Za kierownicą siedział 66-letni mężczyzna. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że miał on ponad 2 promile alkoholu w organizmie – powiedziała faktom kaliskim podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Mężczyźnie zabrano prawo jazdy, a za wcześniej wspomniane przestępstwo grozi mu m.in. kara pozbawienia wolności do 3 lat i oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także ewentualna wysoka kara finansowa.

Pijani kierowcy to plaga polskich dróg

W Polsce niestety panuje powszechne przekonanie, że jeśli ktoś jest w stanie ustać na nogach, to może prowadzić pojazd. Często nawet wyjechać nim na publiczne drogi. Oczywiste jest, że osłabiony refleks, czas reakcji oraz słabsza widoczność doprowadzają do poważnego zagrożenia dla kierowcy, ale przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego.

Mimo wielu kampanii społecznych podejście polskich kierowców nie zmienia się, tak jak powinno. W tym roku, mimo że jeszcze nie mamy danych ze wszystkich miesięcy, to już zatrzymano prawie 90 tysięcy nietrzeźwych kierujących. Obecnie jest to o ok. 5% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku. Jednak warto zauważyć, że w latach 2018-2020 ilość pijanych kierowców oscylowała w okolicach 70 tysięcy osób. Pokazuje to, że mimo chwilowego spadku, ogólna tendencja w tej statystyce jest wzrostowa.

Powyższe dane zaczerpnęliśmy ze strony ciekawestatystyki.pl.

Poziom alkoholu w organizmie, który zezwala na uczestnictwo w ruchu ulicznym, to 0,2 promila i ani trochę więcej. Jednakże wielu Polaków nadal stawia swoje racje, nad ogólnym prawem. Życzę naszym czytelnikom, aby brawura ich nie zgubiła, a także, żeby nie musieli oglądać na żywo zakrwawionych karoserii po kolizji pijanego kierowcy.

Autor – Artur Różański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *