25 lipca, 2024
Wydarzenia

Polska policja kupiła śmigłowce. Do czego mają służyć?

\\\"\\\"

Polska policja zakupiła 4 śmigłowce Bell-407GXi. Nowe maszyny trafią do 4 dużych miast. Co wiemy o tej inwestycji?

Nowe śmigłowce w policji — szczegóły

Z ogólnodostępnych informacji możemy dowiedzieć się, że zakup śmigłowców amerykańskiej produkcji — Bell-407GXi został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 170 milionów złotych. Czyni to ją, jako jedną z największych w historii Komendy Głównej Policji. Jak prezentują się nowe maszyny zakupione przez Polaków?

Bell-407GXi korzysta z silnika Rolls-Royce 250-C47E/4. Prędkość maksymalna powinna oscylować w okolicach 250 km/h, a maksymalny pułap to ok. 4005 metrów. Producent wyposażył śmigłowce w System Obserwacji Lotniczej (SOL). W jej skład wchodzi specjalna głowica optoelektroniczna oraz system rejestracji i transmisji obrazu. Do tego w celu pomocy pracy po zmierzchu zamontowano sterowany reflektor olśniewający. Belle-407GXi mają dodatkowy zbiornik paliwa, który ma pozwolić im na pokonywanie nawet 700 km na jednym tankowaniu. Ponadto jednostki będą mogły utrzymać się w powietrzu przez ponad 3,5 godziny.

Nasz kraj śmigłowcami stoi. Gdzie będą rozdysponowane nowe egzemplarze?

Zanim policja zakupiła cztery nowe egzemplarze śmigłowców marki Bell. Wcześniej dysponowała już trzema, które otrzymała w 2020 roku. Do tej pory stacjonowały one w Warszawie (dwa) i Poznaniu (jeden). Po grudniowym zakupie kolejne cztery maszyny trafią do rąk policji z Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Szczecina. Dzięki temu znaczna część największych polskich miast będzie miała zapewnioną taką formę patrolu. Siedem Belli to tyle samo ile posiada amerykański stan Teksas. Natomiast policja na całym świecie wykorzystuje 130 maszyn amerykańskiego producenta.

Śmigłowce w polskiej policji. Do czego mają służyć?

Jak dowiadujemy się z komunikatu mł. insp. Anny Kędzierzawskiej, śmigłowce posłużą przede wszystkim w zwiększeniu bezpieczeństwa na… polskich drogach. Oznacza to, że w większości przypadków patrol z powietrza będzie kontrolował zachowania kierowców. Można się domyśleć, że jednostki będą wykonywały podobne zadania do dronów, które od niedawna również bacznie przyglądają się zdarzeniom drogowym.

Śmigłowce typu Bell-407GXi, zakupione w ramach unijnego projektu, posłużą zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach – zakomunikowała mł. insp. Anna Kędzierzawska z KGP.

Autor: Artur Różański

Fot. https://policja.pl/pol/aktualnosci/207362,Policyjne-smiglowce.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *