Okradane domy na Pomorzu. Policja apeluje o ostrożność

okradanie domów
\"\"

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z serią kradzieży we wsi Kowale koło Gdańska. Policja apeluje o wzmożoną czujność, dokładne zamykanie drzwi oraz załączanie alarmów antywłamaniowych.

Jednym z częstszych przestępstw w naszym kraju jest okradanie domów. Złodzieje najczęściej dostają się do środka przez okno lub drzwi wejściowe. Często zakradają się w nocy, kiedy domownicy smacznie śpią. Dodatkowo, aby zabezpieczyć się przed ewentualną konfrontacją z właścicielami, wpuszczają do pomieszczenia gaz usypiający. Kradną z domów najcenniejsze przedmioty. Ich najczęstszym łupem stają się pieniądze oraz rzeczy, które łatwo jest zamienić na gotówkę, jak biżuteria czy sprzęty elektroniczne.

Okradanie domów w Kowalach na Pomorzu

W ostatnich dniach na Pomorzu, w gdańskiej wsi Kowale dochodzi do wielu takich zdarzeń. Złodzieje zakradają się w nocy przez drzwi tarasowe. Mogą być wyposażeni w gaz usypiający, który wpuszczają do środka pomieszczenia. Kradną głównie pieniądze oraz biżuterię. Według jednego z poszkodowanych, złodzieje dostali się do środka otwierając drzwi balkonowe przez wypaloną w nich dziurę. Jak podaje policja w Pruszczu Gdańskim, było już kilka zgłoszeń o podobnych przestępstwach. Według ustaleń sprawcy prawdopodobnie poruszają się białym Fiatem Doblo z wejherowską rejestracją.

Statystyki i wykrywalność kradzieży

Według policyjnych statystyk w Polsce średnio co 7 minut dochodzi do włamań do domów i mieszkań. W całym kraju, w pierwszym półroczu tego roku ich liczba sięgnęła nawet 40 tys. W niektórych województwach odnotowano ich wyraźny wzrost. Najwięcej tego typu przestępstw miało miejsce w województwach dolnośląskim, śląskim i mazowieckim. W woj. świętokrzyskim liczba przestępstw wzrosła aż o 45%! Z kolei w Radomiu wzrosła dwukrotnie w stosunku do poprzednich lat.

Od wielu lat wykrywalność kradzieży z włamaniem nie ulega zmianie i pozostaje na poziomie ok. 50%, a więc jedynie w co drugim przypadku udaje się ująć sprawców. Największy odsetek wykrytych przestępstw został odnotowany w woj. świętokrzyskim. Z kolei najmniejszą wykrywalność odnotowuje się w mazowieckim i podkarpackim.

Jak chronić się przed złodziejami?

W związku z nasilającymi się włamaniami policja apeluje do mieszkańców o wzmożoną czujność i zachowanie ostrożności. Należy pamiętać o dokładnym zamykaniu drzwi i okien. Dodatkowe zabezpieczenie posesji mogą stanowić inteligentne zamki, monitoring oraz system alarmowy.  

Autor: Anna Marciszewicz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *