Gwiazdy polskiego i światowego sportu uczestniczą w WOŚP

WOŚP finał 2023
\"\"

Już niedługo 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. Tym razem celem zbiórki jest zakup sprzętu dla pacjentów z chorobami płuc. W akcję zaangażowały się obecne i byłe osobistości ze świata sportu. Przyjrzyjmy się, co przekazały na licytację. 

Jeremy Sochan: oryginalna koszulka San Antonio Spurs nr 10 – 8301 zł

Jeremy Sochan to obecnie polski jedynak w NBA. W czerwcu 2022 roku został wybrany w drafcie NBA i dzięki temu obecnie broni barw San Antonio Spurs. Sochan pochodzi z rodziny o sporych tradycjach sportowych i dotąd przemierzył ładny kawałek świata ze swoimi bliskimi. Urodził się w USA, wychował w Anglii, a gra dla Polski. Sochan sprawił polskim fanom basketu ogromną przyjemność, bo najpewniej niewielu z nich spodziewało się, że po zakończeniu kariery przez Marcina Gortata Polacy będą mogli obserwować występy kolejnego rodaka już po kilku latach.

Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i piłkarzy Barcelony – 10 119 zł

Robert Lewandowski nie ma ostatnio najlepszej prasy w Polsce. Nie znalazł się nawet w dziesiątce ostatniego plebiscytu \”Przeglądu Sportowego\” na sportowca roku, ale przecież to król strzelców ostatniego sezonu LaLiga, mistrz Hiszpanii i ubiegłoroczny triumfator Supercopa Espana. Zdaniem wielu to najwybitniejszy polski napastnik, który obecnie nie jest w optymalnej formie i ma kryzys wizerunkowy (skutki afery premiowej, niedawnego wywiadu), ale wciąż inspiruje adeptów futbolu nad Wisłą. Polski futbol może czekać kilka dekad na kolejnego gracza tego formatu, co Lewandowski. Nawet jeśli z racji wieku jest już najprawdopodobniej u schyłku kariery klubowej i reprezentacyjnej, koszulka z autografem Lewego z pewnością będzie nie lada gratką dla fanów futbolu.

Program z meczu Polska-Anglia (Wembley 73\’) – 1545 zł

Nawet osoby, które nie pasjonują się futbolem z pewnością słyszały o kultowym już meczu w Londynie w 1973 r. Polacy wywalczyli wówczas \”zwycięski\” remis dzięki trafieniu Jana Domarskiego i \”cudom\”, jakich dokonywał w bramce Jan Tomaszewski, \”bohater z Wembley\”, wcześniej wyszydzany przez Anglików. Słynny \”Tomek\” przyczynił się do sromotnej klęski graczy dumnego Albionu – Anglicy nie zakwalifikowali się do mundialu w 1974 roku, który dla Polski był niezwykle udany. Na temat tego meczu krążą legendy, powstał swoisty mit rywalizacji na legendarnym stadionie Wembley. To jedna z najciekawszych historii w dziejach polskiego futbolu.

Zdjęcie z podpisem Ikera Casillasa – 315 zł

Iker Casillas to legendarny bramkarz Realu Madryt, który był także podstawowym zawodnikiem reprezentacji Hiszpanii w jej złotej erze: Euro 2008, MŚ 2010, Euro 2012 – 3 triumfy z rzędu na imprezach najwyższej rangi. To on naturalnie bronił również w El Clasico, gdy mecze Barcy z Realem ogniskowały uwagę całego piłkarskiego świata (czasy Guardioli i Mourinho na ławkach trenerskich, Messiego i Ronaldo na boisku).

Warto wspomnieć o pięknej historii związanej z naszym krajem. We wrześniu 2012 roku Casillas nie cieszył się z goli dla Realu, ponieważ dowiedział się o śmierci chłopca z Polski, Dawida Zapiska. Ówczesny kapitan Królewskich spotkał się ze swoim zagorzałym fanem w Gdańsku podczas mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie i tym samym spełnił największe marzenie ciężko chorego 14-latka. Słynny bramkarz po śmierci Dawida napisał stosowną wiadomość w mediach społecznościowych: Moje kondolencje dla całej rodziny. Spoczywaj w pokoju, przyjacielu!. Chłopiec zmarł zdecydowanie przedwcześnie, ale dzięki postawie hiszpańskiego bramkarza mógł chociaż na chwilę zapomnieć o ciężkiej chorobie.

Autor: Bartłomiej Najtkowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *