Poligon w Nowej Dębie – szkolenie polsko-amerykańskich wojsk

polscy żołnierze poligon

Nawet w trudnych warunkach zimowych, szkolenie dla wojska jest priorytetem. 10 stycznia 2024 r. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i sił sojuszniczych USA doskonalili wojskowe umiejętności. Tym razem miejscem ich ćwiczeń stał się poligon w Nowej Dębie.

Wspólne szkolenie jarosławskich artylerzystów, a także amerykańskich żołnierzy skoncentrowało się na przygotowaniu do planowanych strzelań artyleryjskich. Jego celem było rozwijanie umiejętności związane z obsługą amunicji bojowej.

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zimowej scenerii

3. Batalion Strzelców Podhalańskich realizował praktyki z patrolowania w różnych szykach, doskonalił umiejętności prowadzenia obserwacji, identyfikacji śladów obecności przeciwnika, a także reagowania na sytuacje bojowe. W obszarze Bieszczad podobne manewry doskonalili żołnierze z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz ochotnicy pełniący służbę wojskową.

Ćwiczenia, które prowadzi poligon w Nowej Dębie i Lipie będą się odbywać przez cały styczeń. Wojsko ostrzega więc o bezwzględnym zakazie wstępu na teren prowadzenia manewrów i strzelania z użyciem ostrej amunicji.

W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i przejeżdżających w pobliżu terenu poligonu, o bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu na teren poligonu. O zakazie wstępu informują tablice ostrzegawcze, maszty z kulami i oznakowane szlabany zamykające wjazd na drogi poligonowe

– możemy przeczytać w komunikacie Komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba.

Jak obecnie rozwija się poligon w Nowej Dębie?

Poligon w Nowej Dębie od lat przechodzi rozbudowę. Docelowo ma stać się drugim pod względem powierzchni miejscem ćwiczeń wojsk polskich i sojuszniczych w Polsce. Nawet tereny, które w 2012 r. zostały przekazane nadleśnictwu, wracają w jego granice. Aktualnie Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba jest miejscem szkolenia Wojsk Lądowych, przyciągając zarówno jednostki krajowe, jak i sojusznicze pododdziały w ramach ćwiczeń NATO.

W dniu 11 października 2023 roku minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy dotyczące mostów towarzyszących MS-20 Daglezja-S, wozów dowodzenia Zawilec, a także pojazdów samochodowych dla Morskich Jednostek Rakietowych. Zatwierdził też aneks na dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK. Podczas wizyty na poligonie w Nowej Dębie szef MON wręczył certyfikaty dowódcom 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa i 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby. Ich jednostki przeszły certyfikację podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego WYDRA-23.

Wizyta na poligonie stanowiła okazję do podsumowania procesu modernizacji Wojska Polskiego, a także wzrostu liczebności sił zbrojnych.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. Wojsko Polskie; autor zdjęcia głównego st. chor. sztab. Rafał Mniedło/ polska-zbrojna.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *