W najbliższych dniach w kilku miastach województwa lubelskiego na fanów gier typu escape room czeka nie lada gratka. Ta popularna forma spędzania wolnego czasu tym razem, oprócz charakteru rozrywkowego, ma także aspekt edukacyjny
Projekt pod nazwą Escapetruck niebawem zawita do Lublina, Białej Podlaskiej, Chełma i Świdnika. Jego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat handlu ludźmi.
Współpraca globalna przeciw handlu ludźmi
Inicjatorami projektu są policja holenderska, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytet Wrocławski. W ramach powołanego Centrum Badań nad Handlem Ludźmi zaplanowano cykl wydarzeń informacyjno-edukacyjnych, w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi. Do tego celu wykorzystano “Escape Van”. W przedsięwzięciu biorą udział również Komenda Główna Straży Granicznej oraz Komenda Główna Policji.
Escape Van
Wspomniany wcześniej Escape Van to tzw “pojazd ewakuacyjny”. Tak jak w przypadku “zwykłych” escaperoomów, i w tym wypadku, aby się uwolnić, należy rozwiązać szereg zagadek i zadań, które od uczestników biorących udział w wyzwaniu, wymagają współpracy w grupie i umiejętności logicznego myślenia.
W odróżnieniu jednak od tradycyjnych “pokojów zagadek”, służących głównie dobrej zabawie, ten służy przede wszystkim celom edukacyjnym. Jest swoistą akcją profilaktyczną, której głównym założeniem jest podnoszenie świadomości różnych grup społecznych w kwestii problemu handlu ludźmi.
Ma ona na celu także wsparcie organów ścigania w zapobieganiu temu zjawisku. Biorący w niej udział pracownicy Straży Granicznej, czy Policji, przy wykorzystaniu escaperoomu, nauczą okolicznych mieszkańców, jak przeciwdziałać takim zagrożeniom.
Odtworzone trudne warunki ofiar handlu ludźmi
Pomieszczenia w escape vanie przygotowano specjalnie tak, żeby stanowiły imitację warunków życiowych ofiar handlu ludźmi, by podkreślić ich traumę i cierpienie.
Obecni na miejscu funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej, będą informować lokalnych mieszkańców o tematach zagrożeń, sposobach i mechanizmach działania przestępców i skutkach handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i możliwy dla każdej osoby, która ukończyła 16 rok życia.
Gdzie znajdziemy Escapetruck
Ten niezwykły pojazd zwiedzić możemy:
- W Lublinie w Hali Sportowo-Widowiskowej GLOBUS – w dniach 25-26 maja br.,
- W Białej Podlaskiej na Placu Wolności – w dniu 27 maja br.,
- w Chełmie na Parkingu górnym przy MOSiR w dniu 28 maja br.,
- oraz w Świdniku w Pumptracku 29 maja.
Sylwia Zaroślińska
Fot. Karpacki Oddział SG