Podróże z dala od utartych szlaków. Poznajcie bliżej Podkarpacie

\"\"
fot. Pixabay

Polska zaskakuje – nie tylko zagranicznych turystów, ale także własnych mieszkańców. Nasza ojczyzna skrywa wiele tajemniczych i ciekawych miejsc, które nie stały się jeszcze popularne na szeroką skalę. Podróż zaczynamy od malowniczego i chyba mało jeszcze odkrytego Podkarpacia.

Podkarpacie wielu kojarzy się głównie z Bieszczadami i właśnie to jest najczęściej obierany kierunek wyjazdów. Region ten był przez wiele lat niedoceniany. Jednak dzikość tamtejszych lasów oraz bogactwo flory i fauny sprawiło, że stał się on wręcz obleganym, szczególnie latem i jesienią. Co warto zobaczyć na Podkarpaciu? Oto kilka nieco mniej popularnych miejsc.

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Miłośnikom sztuki nie trzeba go przedstawiać. Zdzisław Beksiński – dwudziestowieczny twórca surrealistyczno-ekspresjonistyczny, urodzony w Sanoku. To właśnie tam odwiedzimy muzeum ze zbiorem aż sześciuset prac artysty. Fotografie z lat 50. prezentujące wczesne prace Beksińskiego przeplatają się tu z malowanymi na szkle obrazami tworzonymi na gruncie abstrakcji, rzeźbami, szkicami i grafikami z różnych okresów twórczości. W Muzeum Historycznym w Sanoku, gdzie znajduje się galeria prac artysty, zobaczymy także jego wiernie odtworzoną warszawską pracownię. Ciekawym uzupełnieniem prac Beksińskiego są prezentacje multimedialne przybliżające sylwetkę twórcy.

Drugi największy poligon w Polsce

Co być może wielu zaskoczy, Podkarpacie może się pochwalić drugim co do wielkości poligonem wojskowym w naszym kraju. Miejsce ćwiczeń żołnierzy Wojska Polskiego, szczególnie z 18. Dywizji Zmechanizowanej, leży w Nowej Dębie. Warto wspomnieć, że od kilku lat poligon otwiera swoje bramy wojskom sojuszniczym, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.

Chociaż teren ten jest rygorystycznie chroniony, mieszkańcy i przyjezdni mogą wraz z żołnierzami świętować Militariadę. Podczas tej corocznej imprezy zobaczymy różnorodne pokazy sprzętu wojskowego, symulacje działań bojowych oraz prezentacje umiejętności żołnierskich. Organizowana jest przez jednostki wojskowe i lokalne władze, aby zaprezentować najnowsze militarne nabytki, a także w celu promocji bezpieczeństwa narodowego. Wydarzenie odbywa się latem, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Jednym z ciekawych, mniej znanych miejsc na Podkarpaciu jest Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. To unikatowe miejsce, gdzie można zobaczyć tradycyjne budownictwo oraz zapoznać się z kulturą wsi z terenów Pogórza Dynowskiego z XIX i początku XX wieku. Skansen prezentuje autentyczne chaty, sprzęty, narzędzia i życie codzienne ludności regionu, dając wgląd w historyczne i kulturowe dziedzictwo Podkarpacia. Zajmuje obszar ok. 15 ha i umożliwia zapoznanie się z wieloma oryginalnymi obiektami, jak drewniane chałupy, stodoły, kościół, szkoła czy warsztaty rzemieślnicze.

Tym, co wyróżnia skansen w Szymbarku, jest autentyczność eksponatów – wiele z nich to pierwotne narzędzia, przeniesione z różnych miejsc na terenie Pogórza Dynowskiego. Przybliżają one codzienne życie mieszkańców tych terenów, ich zwyczaje, pracę, rzemiosło i tradycje. Co ciekawe, na terenie skansenu można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach rzemieślniczych, pokazach folklorystycznych i festynach tematycznych. Tak więc miejsce to jest nie tylko interesujące pod względem historycznym, ale także wciąż aktywne kulturowo i edukacyjnie.

Autorka: Krystyna Kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *