Odnaleziona osada w Polsce jest starsza niż nasz kraj

osada zamek książąt pomorskich

Badania archeologiczne prowadzone w Szczecinie doprowadziły do odkrycia niebywałej osady. Okazuje się, że jest ona znacznie starsza niż sam kraj.

Archeolodzy prowadzili prace w obrębie Wzgórza Zamkowego. Naukowcom udało się wydobyć kości bydła. Po zakończeniu badań wiadomo było, że chodzi o szczątki zwierząt, które są powiązane z istniejącą niegdyś osadą. Jej pochodzenie datuje się na VIII lub IX wiek. Oznaczałoby to, że istniała tam znacznie wcześniej, niż w naszym kraju zrodziła się polska państwowość.

Datowanie nowej osady

Według Marka Dworaczyka z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk „niezależne i pierwsze tak dokładne wyniki potwierdzają wcześniejsze datowania archeologiczne”. Naukowiec dodał też, że można wysnuć założenie, iż osada ta mogła istnieć od 771 roku do 886 lub od 771 do 893 roku.

Sam fakt zamieszkiwania ludzi na naszych ziemiach przed chrztem polskim nie powinien oczywiście nikogo dziwić, ale zdecydowanie jest to bardzo słabo znany okres. Z tego powodu odkrycia z tego okresu pozwolą nam lepiej poznać historię naszych ziem.

Niezwykłe znalezisko

Naukowcy odnaleźli kości, które znajdowały się pod Wieżą Zegarową zamku. Po wydobyciu poddano je analizie radiowęglowej. Miała ona za zadanie wykazać, z jakiego okresu pochodzą szczątki. Naukowcy wykorzystali w tym przypadku technologię, którą w archeologii stosuje się bardzo powszechnie. Odnosi się ona do izotopów węgla, czyli pierwiastka, na którym opiera się całe ziemskie życie.

Wcześniej proponowane daty bardzo mocno pokrywają się z tymi z eksperymentu. Są one przede wszystkim lepiej poparte dowodami.  „W przeszłości naukowcy zajmujący się tym stanowiskiem archeologicznym wyciągali wnioski na podstawie badań fragmentów naczyń czy ostrogi z zaczepami”. Wspomniane obiekty wydobyto w latach 1947-1977, w czasie remontu zamku.

W planach są kolejne wykopy pod zamkiem. Tym razem planowane są prace archeologiczne pod Wieżą Zegarową. Jest to bez wątpienia duża szansa na znalezienie kolejnych cennych artefaktów przeszłości. Jak dodaje Dworaczyk odnalezienie kolejnych takich przedmiotów o podobnym datowaniu da praktycznie w 100 procentach pewność związaną z pochodzeniem tej tajemniczej osady. „Byłoby to zgodne z XII-wiecznymi zapiskami autorstwa biografów św. Ottona, którzy określali Szczecin mianem najstarszego i najznamienitszego miasta Pomorza”. Miejmy nadzieję, że wykopaliska pozwolą odkryć sekrety tej miejscowości.

Autorka: Patrycja Żero

Fot. Wikimedia Commons

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *