Zabawy dla dzieci w wieku 18 miesięcy

Małe dzieci wykazują niespożyte pokłady energii i radości, gdy odkrywają świat. Badają, eksplorują, a także zadają mnóstwo pytań, chcąc uzyskać na nie odpowiedzi jak najszybciej. To od nas, rodziców, zależy w jaki sposób będą to otoczenie poznawać. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie zabawy dla 18-miesięcznego dziecka, aby jego mózg działał prawidłowo, maluch chciał chłonąć wszystko wokół niego.

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami. Jedne wykazują większą wrażliwość na słuch, inne zaś na doznania wzrokowe. Zabawy dla 18-miesięcznego dziecka pozwalają często odkryć pierwsze zdolności i talenty maluchów. Warto zatem wybierać je mądrze.

Wartościowe zabawy dla 18-miesięcznego dziecka

Zajęcia, które możesz zapewnić swojemu maluszkowi są praktycznie nieograniczone. Postaw zatem na kreatywność, a Twój odkrywca na pewno nie będzie się nudził. Zabawy dla 18-miesięcznego dziecka dzielą się na kilka podstawowych kategorii:

  • ruchowe
  • tematyczne
  • konstrukcyjne
  • sensoryczne
  • dydaktyczne

Każda z nich pozwala rozwijać się na wielu płaszczyznach. Warto postawić na różnorodność, aby dziecko chętnie uczestniczyło w aktywnościach, a także mogło poznawać świat wieloma zmysłami. Prawda jest taka, że zawsze znajdziesz coś do robienia ze swoim 18-miesięcznym dzieckiem, niezależnie od tego, gdzie jesteście i jaka jest pogoda. Oto kilka cennych wskazówek dla rodziców, jak spędzić czas z maluchem aktywnie.

Kilka wskazówek do zapamiętania

Zawsze bierz udział w zajęciach z dzieckiem. W ten sposób będzie chętne do zabawy, która sprawi mu wiele radości. Rozmawiaj z nim, podpowiadaj, zachęcaj i chwal, ale nie karć, ponieważ może się zniechęcić. Ważne jest także, aby prowadzić zabawy dla 18-miesięcznego dziecka w jego tempie. Pozwól mu odkrywać świat po swojemu, nie naciskaj i nie zmuszaj do aktywności.

Żadnemu rodzicowi chyba nie trzeba tłumaczyć, że małe dzieci potrafią być bardzo nastrojowe. Z tego względu staraj się wprowadzić zajęcia w dzień, w którym są wypoczęte oraz wesołe. Zabawy dla 18-miesięcznego dziecka, a także interakcja z nim powinny być przyjemnym doświadczeniem dla was obojga. Jeśli Twoje dziecko wykazuje opór wobec określonej gry lub aktywności, przejdź do innej.

Pamiętaj, że każdy maluch jest wyjątkowy i musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli Twojemu dziecku zrozumienie danego zadania zajmuje więcej czasu niż jego rówieśnikom, nie panikuj. Ma ono bowiem mnóstwo czasu na naukę. Pozwól mu zatem poruszać się w swoim indywidualnym tempie. Jeśli jakaś czynność nie przemawia do twojego malucha lub jest dla niego frustrująca, nie trzymaj się jej za wszelką cenę. Możesz póki co sobie odpuścić i spróbować ponownie w późniejszym etapie rozwoju.

Jak wybrać najlepsze zajęcia odpowiednie do wieku dziecka?

Należy również pamiętać, że 18-miesięczne maluchy nie lubią się nudzić. W tym wieku są na skraju chęci bycia bardziej niezależnymi i buntowniczymi, więc niezwykle ważne jest, aby utrzymać je na właściwej drodze. Warto także zadbać o rutynowe czynności oraz nauczyć dziecko, jak dzielić się z innymi i być uprzejmym. Na tym etapie należy wybrać odpowiednie zabawy dla 18-miesięcznego dziecka, które będą uzupełniać i stymulować zarówno jego rozwój fizyczny, umysłowy, jak i społeczny.

7 zabaw rozwojowych dla osiemnastomiesięcznych dzieci

Istnieje wiele konkretnych działań rozwojowych, które możesz wprowadzić u swojego malucha, aby promować zarówno motorykę dużą, jak i małą. Jak zawsze powinny być to czynności zabawne, ale nie muszą być skomplikowane. Mogą być spontaniczne. Warto mieć w pamięci kilka tego rodzaju zajęć w domu i na świeżym powietrzu, aby ciekawski maluch był zawsze zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego. Oto niektóre propozycje.

Gra w kosz na pranie

18-miesięczne maluchy uwielbiają wkładać i wyciągać rzeczy z pojemników, a gra w kosz na pranie może zająć je na wieki. Napełnij pojemnik ubraniami, a następnie zademonstruj dziecku, jak je wyjąć i wkładać z powrotem. I już – nowe umiejętności zdobyte. Twój maluch nauczy się wykonywać instrukcje z tego zadania w niewymagający sposób. Przyda się, gdy przyjdzie czas na naukę sprzątania po zabawie w późniejszym wieku. Poprawie ulegną również umiejętności językowe szkraba, poprzez identyfikację elementów garderoby i ich kolorów.

Podaj piłkę

Gry w piłkę to świetny rodzaj zabawy dla 18-miesięcznego dziecka. Są idealnym sposobem na rozwijanie motoryki dużej i koordynacji ręka-oko. Usiądź na podłodze z rozstawionymi nogami naprzeciw malucha. Każdy z was ma małą plastikową kulkę. Poproś szkraba, aby pchnął piłkę w twoją stronę, a gdy to zrobi, ty popychasz do niego swoją. Powtarzaj tę czynność, aż dziecko zrozumie, że jak tylko popchnie piłkę, Ty ją odepchniesz z powrotem. Ta zabawa uczy malucha myślenia przyczynowo-skutkowego.

Czas na muzykę

Słuchanie muzyki i taniec do rytmu są jednymi z najlepszych rodzajów zabawy dla 18-miesięcznego dziecka, ponieważ jest to aktywność, do której może dołączyć cała rodzina. Jeśli potrafisz na przykład grać na gitarze, jest to idealny czas na zabawę z maluchem. Ciekawymi instrumentami dla 18-miesięcznego malucha są zabawkowe bębny lub ksylofon. Dzięki tej aktywności dziecko nauczy się podstawowej koordynacji, a także rytmu.

Rzut do celu

Świetna gra w piłkę, która rozwija motorykę dużą, polega na nauczeniu malucha, aby próbował trafić piłką do wiadra. Narysuj kredą linię na podłodze i pozwól mu stanąć tuż za nią. Następnie umieść wiadro w odległości około 3 stóp i poproś dziecko, aby wrzuciło piłkę do wiadra. Będzie to wymagało kilku prób, ale osiągnięcie celu sprawi mu wielką radość. Takie zabawy dla 18-miesięcznego dziecka rozwijają cierpliwość, dużą motorykę oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Szukaj i znajdź

To świetna aktywność w domu dla Twojego półtorarocznego dziecka. Poproś malucha, aby stanął w drzwiach, a następnie pozwól mu patrzeć, jak chowasz w pokoju kilka małych zabawek. Upewnij się, że jesteś w ich zasięgu wzroku, aby mógł zobaczyć, gdzie umieszczasz przedmioty. Następnie poproś, aby je znalazł, podczas gdy Ty podpowiadasz i zachęcasz. Ta aktywność zachęca do przywoływania wspomnień, a pochwała, jaką dajesz za znalezienie każdego przedmiotu, to rodzaj nagrody za dobrze wykonaną pracę.

Kopanie piłki

Małe dzieci uwielbiają kopać piłkę i można to zrobić zarówno w domu, jak i poza nim. To świetna aktywność, aby rozruszać malucha. Tego typu zabawy dla 18-miesięcznego dziecka uczą współpracy, rozwijają motorykę dużą, a także koordynację. Ponadto aktywność ta promuje ruch fizyczny, w szczególności bieganie i utrzymanie równowagi.

Ukryj się i szukaj

Zabawa podobna do „szukaj i znajdź”. To odwieczna gra, która nigdy nie przestaje przyciągać uwagi tej grupy wiekowej i ma tę dodatkową zaletę, że jest aktywnością, którą możecie podejmować wspólnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, żeby zawsze chować się w miejscu, które jest łatwe do znalezienia przez malucha, ponieważ może się zdenerwować lub przestraszyć, jeśli nie będzie w stanie Cię zlokalizować wystarczająco szybko. To świetna gra do rozwijania więzi społecznej i ciekawości.

Autorka: Krystyna Kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *