Podwyżki opłat za żłobek. Sprawdź, ile możesz zapłacić od nowego roku

żłobek opłaty
\"\"

Nowy rok przyniósł nam, jak zazwyczaj, sporo podwyżek. Wzrosły też opłaty za żłobek publiczny. Dziś to prawie 1000 zł miesięcznie. Niektórzy rodzice domagają się wypłaty „babciowego”.

Od 3 stycznia wzrosły opłaty w publicznych żłobkach. W niektórych miastach sięgają one nawet 1 tys. zł/miesiąc, z wliczeniem kosztów wyżywienia. To efekt podwyżki płacy minimalnej. Wzrost płacy minimalnej z pewnością wpłynie na wiele sfer życia. Niewątpliwą zaletą jest wzrost zarobków osób najmniej zarabiających. Oprócz tego zmianie ulegną również wysokość odpraw dla pracowników oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych czy stawki za pracę w godzinach nocnych. Jednak oprócz zalet, wzrost płacy minimalnej niesie ze sobą również wady. Dotyczą one m.in. opłat za żłobek.

Kwota za opiekę w żłobku zależna jest właśnie od płacy minimalnej. Wzrost płacy minimalnej powoduje więc jednocześnie wzrost opłaty za pobyt dziecka w placówce. W ostatnich latach zmiana opłat ma miejsce dwa razy do roku – na początku stycznia oraz na początku lipca.

Opłaty w żłobkach prywatnych

Inna sytuacja natomiast jest w żłobkach prywatnych. Tu decyzję podejmuje właściciel placówki na podstawie wzrostu kosztów jej funkcjonowania. Jednak zdarza się, że ceny są tu nawet 2-3 razy wyższe w porównaniu do żłobków publicznych. 

Są jednak miejsca, gdzie rodzice maluchów mogą odetchnąć. W Warszawie od 2019 r., zgodnie z rozporządzeniem prezydenta miasta, Rafała Trzaskowskiego, opłaty za żłobek publiczny zostały zniesione. Niektóre z placówek pobierają jedynie opłaty za wyżywienie. Tu opłata wynosi 200-300 zł za miesiąc. Niestety, w większości placówek koszty ponoszą jednak rodzice.

Państwo dokłada się do opieki żłobkowej

Kwota 1 tys. zł opłaty za żłobek nie stanowi jednak całkowitego kosztu opieki nad dzieckiem w placówce, który może być nawet dwukrotnie wyższy. Różnicę dopłacają samorządy. Oprócz tego rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na rządowe dopłaty. Ci mający dwójkę i więcej dzieci korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w ramach którego na opiekę nad dzieckiem w wieku 1-3 lat przysługuje dodatkowa kwota 12 tys. zł. Z kolei rodzice, którzy mają tylko jedno dziecko mają szansę otrzymać świadczenie z ZUS w wysokości 400 zł, wypłacane bezpośrednio na konto żłobka. Od stycznia tego roku wzrostowi uległo również świadczenie rodzinne. Obecnie wynosi ono 800 zł miesięcznie.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *