Każdy z nas w pewnym stopniu jest inny. Mamy jednak pewne cechy lub wzorce zachowania, które czynią nas podobnymi do siebie. Istnieje bardzo wiele archetypów osobowości. Każdy z nas chce spojrzeć w głąb siebie i odkryć kim jest i jakie ma choćby predyspozycje zawodowe. Poznajmy zatem 16 typów osobowości stworzonych przez psychiatrę i psychologa Carla Gustawa Junga.
Osobowość można uznać za temperament człowieka. Carl Gustaw Jung jest autorem teorii, która zakłada, iż osobowości człowieka można podzielić na 16 typów. Psychiatra zakładał także, że umiejętność krytycznego myślenia zależne jest od tego, w której grupie znajdzie się określona osoba. Teoria Junga jest bardziej rozwinięta niż klasyczna Hipokratesa. Za jej pomocą każdy może zajrzeć w głąb siebie i odkryć swoje mocne i słabe strony.
Administrator, adwokat, animator, artysta
Administratora cechuje bycie rzeczowym, konkretnym i logicznym. Spotykając na swojej drodze osoby, leniwe, które marnują swój czas i potencjał, nie będzie chciał wchodzić z nimi w bliższe relacje. Dość często mówi głośno, nawet jeśli inni zwracają mu uwagę. Nie zwraca uwagi na uczucia innych. Robi to zwykle nieświadomie, jednak zachowania pozbawione szacunku do innych sprawiają, że często nie jest zbyt lubiany.
Adwokat jest bardzo zorganizowany. Jednocześnie jest bardzo towarzyski i miły. Jest dość mocno wyczulony na krzywdę innych. Pomaganie innym sprawia mu wiele radości.
Z kolei animator to osoba bardzo realistyczna, częściej działa niż myśli. Dość mocno skupia się na doraźnych problemach. Zwykle jest dość impulsywny.
Artysta, podobnie jak adwokat, lubi pomagać innym. Cechuje go duży optymizm, zaraża innych swoją naturalną radością życia. Czasami ma spory problem, by zakomunikować innym swoje potrzeby. Z drugiej zaś strony jest bardzo niezależny z artystyczną, wrażliwą duszą.
Doradca, dyrektor, entuzjasta
Kolejny typ osobowości to doradca, jest on niezwykle uprzejmy i taktowny. Ogromne znaczenie ma dla niego przyjaźń. Inspiruje innych i daje nadzieję na zmiany w ich życiu. Niezwykle dopinguje innych, gdyż chce, by wierzyli w swoje siły i możliwości. Niestety, dość często skupia się przesadnie na innych i zapomina o sobie.
Dyrektor to z kolei osoba zdecydowana i niezależna. Posiada cenną umiejętność, jaką jest przewidywanie konsekwencji swoich działań. Cechuje się także umiejętnością przekształcania koncepcji w określonych planach działania. Jest prawdziwym wizjonerem i mentorem. Silna osobowość dyrektora w połączeniu z krytycyzmem potrafi onieśmielić niejedną osobę.
Entuzjasta uchodzi natomiast za osobę, która zawsze sobie radzi. Jest bardzo błyskotliwy i dynamiczny. Często rozmyśla o swojej przyszłości. Dość często wybiega myślami w przyszłość. Inspiruje i motywuje innych do działania. Z drugiej strony nie wszystkie swoje przedsięwzięcia doprowadza do końca. Nagły entuzjazm znika tak szybko, jak się pojawił.
Idealista, romantyk, inspektor, logik
Idealista dość często zgłębia tajemnicę życia. Umie dobrze odczytywać uczucia i nastroje innych. Potrafi tworzyć bliskie i prawdziwie relacje. Jest niezwykle pomysłowym i energicznym innowatorem. Przy tym jest bardzo optymistyczny i otwarty na wszelakie pomysły, czy idee.
Zawsze możemy liczyć na inspektora. Jest to bardzo pomocna osoba, która na pierwszy rzut oka może wydawać się zima i powściągliwa. Wszystkie swoje przedsięwzięcia doprowadza do końca. Jest bardzo pracowity, metodyczny i systematyczny.
Logik z kolei zawsze jest otwarty stawić czoła nowym wyzwaniom. Lubi rozwiązywać problemy, zwłaszcza natury teoretycznej. Nie ufa zbyt mocno autorytetom. Często pochłaniają go myśli, przez które nie wie, co dzieje się wokół niego.
Opiekun, mentor, praktykant, prezenter, strateg
Mentor uważa, że życie w każdej chwili może stać się lepsze. Jest bardzo dobrym słuchaczem i obserwatorem. Ma w sobie ogromną empatię, która sprawia, że potrafi zrozumieć sytuację każdego człowieka.
Opiekun z kolei stawia innych i ich potrzeby na pierwszym miejscu. Dobrze wychodzi mu łączenie ludzi. Niestety, przez swoje dobre serce bardzo często bywa wykorzystywany.
Praktykant to osoba bardzo niezależna i wierna swoim ideałom. W sytuacjach zagrożenia potrafi myśleć trzeźwo i logicznie.
Prezenter z wszystkich typów osobowości najbardziej lubi być w centrum uwagi. Umie dobrze się bawić i cieszyć życiem. Niestety, z drugiej strony nie myśli zbytnio o przyszłości. Żyje tym, co jest teraz, przez co gubi swój cel.
Z kolei strateg jest bardzo twórczy i pomysłowy. Na każdą sytuację czy przypadek patrzy z szerszej perspektywy. Jest niezwykle zrównoważony, przez co bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Te cechy sprawiają, że dla innych typów osobowości, staje się cennym wsparciem. Strateg uważa, że wszystko można ulepszyć. Z drugiej strony bardzo ciężko go zadowolić.
Kim tak naprawdę jesteśmy?
Każdy z tych typów osobowości jest inny, ale na swój sposób również podobny. Wielu z nas reprezentuje kilka z tych typów. Nasza natura i osobowość są tak złożone, że nie da się jednoznacznie umieścić ich w określonej \”szufladce\” i podpisać jednym lub kilkoma słowami.
Coraz częściej pojawiają się przeróżne testy osobowości. Niestety, żaden z nich w pełni nas nie identyfikuje. Pozostaje mieć nadzieję, że powstaną kiedyś znacznie dokładniejsze formularze, które w dokładniejszy sposób opiszą to, kim jesteśmy.
Autorka: Patrycja Żero
Fot. Canva