Mark Knopfler zaprosił 50 gwiazd muzyki do nagrania nowej wersji „Going Home”

Mark Knopfler zaprosił 50 gwiazd muzyki do nagrania nowej wersji „Going Home”

Mark Knopfler, były lider zespołu Dire Straits zaprosił czołówkę rockowych i bluesowych muzyków do nagrania nowej wersji instrumentalnego przeboju „Going Home”. Środki zebrane dzięki akcji zasilą konto organizacji wspierających młode osoby z chorobą nowotworową.

Mark Knopfler stał się kolejnym rockowym muzykiem, który wspiera swoją działalnością duże akcje charytatywne. Gitarzysta i wokalista znany z zespołu Dire Straits postanowił, wraz ze swoim producentem Guyem Fletcherem, nagrać na nowo swój instrumentalny przebój „Going Home”, aby wspomóc młodych ludzi chorych na raka. Pierwotnie utwór był częścią ścieżki dźwiękowej do filmu „Local Hero”.

„Zawstydzające bogactwo” muzyków

Knopfler wraz z Fletcherem zebrali naprawdę imponującą ekipę muzyków. Już od samych nazwisk gitarzystów może rozboleć głowa. David Gilmour, Slash, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Pete Townshend, Joan Jett, Brian May, Tony Iommi, Sam Fender, Joe Bonamassa, Tom Morello, Joe Satriani czy Peter Frampton to tylko niektórzy z nich. Do tego w nagraniu można usłyszeć gitary basowe Stinga czy Ronniego Wooda z The Rolling Stones, a także perkusję legendarnego Ringo Starra, który partiami podzielił się ze swoim synem, Zakiem Starkey’em. Na harmonijce ustnej zagrał Roger Daltrey z The Who. Nagranie otwiera natomiast partia gitary zmarłego w zeszłym roku Jeffa Becka.

Tak o przedsięwzięciu mówi Mark Knopfler:

Nie miałem pojęcia że to będzie miało taki finał. Od początku ja i Guy wiedzieliśmy że chcemy rozszerzyć tę akcję o kilka osób.

Jak jednak wiemy, na kilku muzykach się nie skończyło.

Zanim zorientowałem się co jest grane, do studia przyszedł Pete Townshend uzbrojony w gitarę i wzmacniacz. No i jak zagrał ten pierwszy potężny akord… o, rany, mówię Wam! Od razu byliśmy TAM i było fantastycznie. No i od tego ruszyło. Eric (Clapton) wpadł, wspaniale zagrał swoją partię. Potem nadeszło wsparcie od Jeffa Becka, no i to było czarujące. Myślę, że to, co tam się działo to było naprawdę zawstydzające bogactwo. To wszystko co się wydarzyło to był szczyt.

Utwór został nagrany w londyńskim British Grove Studios. Znaczna część muzyków zjawiła się tam osobiście, niektóre indywidualnie nagrane partie zebrał Guy Fletcher. Zobaczcie, jak im wyszło 🙂

Singiel i aukcje wspomogą młode osoby z chorobą nowotworową

Całość środków zebranych ze sprzedaży singla trafi na cele charytatywne. Ale to nie wszystko. Projekt wsparli czołowi producenci gitar, którzy przekazali na jego cel osiem instrumentów, podpisanych przez artystów biorących w nim udział. Cztery z nich zostały już sprzedane, a środki przeznaczone dla Teen Cancer America, amerykańskiej organizacji zapewniającej specjalistyczną pomoc dla młodych osób chorych na raka. Zysk ze sprzedaży pozostałych czterech gitar zasili natomiast konto jej brytyjskiego odpowiednika, Teenage Cancer Trust.

Sam Knopfler sprzedał swoją kolekcję gitar za ponad 8 milionów funtów. Wśród nich był model Gibson Les Paul ‘Gold Top’ Standard, podpisany przez artystów biorących udział w projekcie. Podczas tej samej aukcji można było też nabyć wiele innych kolekcjonerskich przedmiotów i pamiątek.

Singiel w formie fizycznej można już nabyć w kilku wersjach. W formacie CD, 12-calowego winyla z wyrytym na stronie B wzorem, w wydaniu deluxe na CD+BluRay, zawierające teksty okładkowe napisane przez Paula Sextona, a także w formacie digital z Dolby Atmos mix.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Materiały prasowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *