Szczoteczka do zębów – soniczna czy elektryczna?

foniczna czy elektryczna
\"\"

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem dnia. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów zapewni nie tylko czystość, ale przede wszystkim zdrowie jamy ustnej. Odpowiedzi na pytanie, jaki produkt będzie najlepszy, możesz szukać w poniższym artykule lub udać się do najbliższego sklepu bądź drogerii i poradzić się sprzedawcy.

Kluczem do utrzymania zębów w zdrowiu i czystości jest codzienne szczotkowanie, najlepiej po każdym posiłku. Należy jednak pamiętać, że ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego urządzenia. W jaką szczoteczkę najlepiej się zaopatrzyć – soniczną czy elektryczną? Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Aby zapobiec powstawaniu próchnicy i bólom zębów warto mieć w swojej toalecie:

 • porządną szczoteczkę oraz pastę do zębów
 • nić dentystyczną
 • płyn do płukania jamy ustnej
 • oraz irygator.

Nić dentystyczna służy do skutecznego usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami, gdzie szczoteczka nie zawsze dociera. Płyn do płukania jamy ustnej pomaga w redukcji bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania płytki nazębnej, próchnicy i problemów z dziąsłami. Irygator natomiast służy do przepłukiwania jamy ustnej. Za pomocą pulsów wodnych usuwa z niej zarówno płytkę bakteryjną jak i resztki pokarmu. Woda masuje dziąsła, dzięki czemu poprawia się ich ukrwienie.

Elektryczne szczoteczki do zębów – rodzaje

Do szczoteczek elektrycznych możemy zaliczyć dwa rodzaje:

 • rotacyjne zwane też obrotowymi
 • rotacyjno-pulsacyjne.

Szczoteczka rotacyjna a rotacyjno-pulsacyjna?

Kilka słów o tym, jak działa szczoteczka rotacyjna. Okrągła główka obraca się w lewo i w prawo nawet do kilkudziesięciu razy. Włosie główki umożliwia dotarcie do przestrzeni znajdującej się pomiędzy zębami.

Szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna, nazywana także obrotowo-pulsacyjną, różni się od zwykłej, elektrycznej szczoteczki do zębów tym, że główka oprócz wykonywania obrotów dodatkowo dociska włosie do szkliwa. Ilość wykonywanych obrotów zależna jest od modelu wybranego produktu, jednak zwykle waha się ona pomiędzy 20 000 a 45 000 dociśnięć w ciągu minuty.

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczka soniczna należy do grupy elektrycznych. Wykonuje ona ruch wymiatająco-pulsacyjny. Jej silnik wytwarza ultradźwięki, które w postaci drgań przenoszone są na włosie. Główka poprzez wprowadzanie drobinek pasty w drganie rozbija płytkę nazębną i przedostaje się przez szczeliny między zębami. Usuwa w ten sposób resztki jedzenia. Jej działanie nie podrażnia dziąseł, co niewątpliwie jest jej zaletą. Używanie szczoteczki do zębów tego rodzaju nie doprowadza do odsłonięcia szyjek zębowych.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

To, jaką szczoteczkę wybierzesz, zależy od stanu zdrowia Twojej jamy ustnej. Na pewno wygodniejszym rozwiązaniem byłaby elektryczna, jednak dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na soniczną. Jej technologia zapewnia dokładniejszą higienę, a wymiatająco-pulsacyjne ruchy główki gwarantują nie tylko zdrowie, ale także świeżość. Stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów zalecane jest nie tylko w przypadku osób mających wrażliwe dziąsła, lecz także dla tych, którym zależy na zdrowiu i wygodzie.

Jakie szczoteczki do zębów są polecane?

Znasz już różnicę między szczoteczką elektryczną a soniczną. Jeśli jednak nadal masz problem z podjęciem właściwej decyzji, skorzystaj z poniższych podpowiedzi. Oto kilka najczęściej zalecanych modeli szczoteczek:

 • Viccio STR400
 • Oral-B D12 Vitality Cross Action
 • PHILIPS Sonicare HX9911/94 DiamondClean 9000
 • PHILIPS HX6850/57 Sonicare ProtectiveClean 5100
 • PHILIPS Sonicare HX6888/90 Protective Clean 4500
 • PHILIPS SONICARE PROTECTIVECLEAN 4300 HX6806/04
 • PHILIPS Sonicare HX6888/90 Protective Clean 4500
 •  PHILIPS Sonicare HX6888/90 Protective Clean 4500.
 •  PHILIPS SONICARE PROTECTIVECLEAN 4300 HX6806/04
 •  ORAL-B Pulsonic Slim Clean 2000
 •  PHILIPS Sonicare for kids HX6352/42

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

1 komentarz do “Szczoteczka do zębów – soniczna czy elektryczna?”

 1. Pingback: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - informacje.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *