19 października, 2024
Zdrowie

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

światowy dzień zdrowia jamy ustnej

Nawyki higieniczne kształtują się już w pierwszych latach życia. Istotne jest więc uświadamianie najmłodszych o potrzebie dbania o zdrowie oraz o tym, jak prawidłowo to robić. Istotne dla zachowania dobrej kondycji jamy ustnej są także regularne wizyty u stomatologa.

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Według Światowej Federacji Dentystycznej problemy z jamą ustną dotyczą aż 90% osób. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Wam krótką historię tego ważnego dnia oraz sposoby zachowania zdrowia jamy ustnej.

Krótka historia

Celebracja Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej trwa już od 16 lat. Inicjatorem tego dnia jest Światowa Federacja Dentystyczna. Jego celem jest uświadomienie znaczenia zdrowia jamy ustnej, a także popularyzacja sposobów dbania o nią.

Najpopularniejsze choroby jamy ustnej

Do najczęstszych chorób jamy ustnej należą:

  • próchnica zębów
  • choroby dziąseł
  • rak jamy ustnej

Czynniki wywołujące choroby jamy ustnej

Wśród czynników powodujących choroby jamy ustnej wyróżnia się:

  • nieodpowiednie żywienie
  • nieprawidłową higienę

Z badań WHO wynika, że aż 3,5 mld osób zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

Podstawą zachowania dobrego stanu jamy ustnej są regularne wizyty u stomatologa. Kolejnym równie ważnym elementem jest dbałość o odpowiednią higienę, czyli dokładnie szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie używając do tego dobrze dobranej szczoteczki oraz pasty. W ciągu dnia mycie zębów można zastąpić gumą do żucia, a po posiłku płukać usta wodą. Należy jednak pamiętać, że guma nie powinna zawierać cukru.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki jest bardzo istotny. Niewłaściwy produkt może uszkodzić nie tylko dziąsła, ale także szkliwo. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wyrobów, które z pewnością ułatwią utrzymanie jamy ustnej w naprawdę dobrej kondycji. W linku poniżej znajdziecie kilka najlepszych propozycji:

Szczoteczka do zębów – soniczna czy elektryczna? – informacje.pl

Warto jednak pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki. Powinno się jej dokonywać co 3 lub 4 miesiące. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się też płukać szczoteczkę w płynie antybakteryjnym służącym do płukania jamy ustnej.

Wybór odpowiedniej pasty

Tu wybierając właściwy produkt warto brać pod uwagę w szczególności własne indywidualne potrzeby. Pamiętajmy jednak, że wybrany przez nas wyrób powinien zawierać fluor. Najlepiej więc sprawdzą się tu produkty marek takich jak Elmex, Senodyne, czy Parodontax.

Osobom po zabiegu nitkowania często zalecany jest płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru. Należy jednak uważać, aby nie zawierały one alkoholu. Etanol bowiem działa podrażniająco na dziąsła, a ponadto wysusza śluzówkę jamy ustnej.

Autor: Anna Marciszewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *