7 września, 2024
Inne Nauka

Rudawka guamska – nietoperz, którego nie ma

Rudawka guamska to jeden z istniejących jeszcze gatunków nietoperza. Okazuje się, że na świecie zostało niewiele odmian tego zwierzęcia. Ssak odszedł w zapomnienie, zanim naukowcy zdążyli poznać jego biologię i zachowanie.

Rudawka guamska to niezwykle rzadki gatunek nietoperza. Szacuje się, że na świecie prawdopodobnie jest mniej niż 100 sztuk tych ssaków z rodziny Pteropodinae. Tymczasem agencja rządowa U.S. Fish and Wildlife Service wykreśliła rudawkę guamską z gatunków zagrożonych wyginięciem, gdyż uznała ją za wymarłą.

Rudawka guamska – charakterystyka

Rudawka guamska od dawna uważana jest za rzadkość. To tajemniczy kuzyn rudawki mariańskiej, która również występuje na wyspie Guam na Pacyfiku. Podobnie jak wiele nietoperzy owocożernych, ten gatunek ma małą twarz i brązowe, futrzaste ciało, co dało początek jego alternatywnej nazwie  – latający lis.

Gatunek po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał w 1934 roku angielsko-amerykański zoolog George Henry Hamilton Tate. Nadał on nazwę Pteropus Tokudae. Z nielicznych zapisów wynika, że nietoperz był średniej wielkości. Miał około 15 centymetrów długości i ponad pół metra rozpiętości skrzydeł.

Badania nad rudawką – co wiemy?

Do kolejnych badań doszło dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, w ramach których oceniono dziesiątki nietoperzy upolowanych przez miejscową ludność. Okazało się, że wśród nich był jeden okaz nietoperza owocożernego – rudawki guamskiej. Tym razem była to samica zastrzelona w okolicach klifu Tarague na północnym wybrzeżu Guam. Była w okresie laktacji, więc musiała karmić młode, które zapewne odleciało po strzelaninie.

Wspomniany nietoperz jest niemal unikatowy. Nawet starsi mieszkańcy wyspy twierdzą, że nigdy nie widzieli takiego zwierzęcia. Wprawdzie badania nad rudawką wykonano bardzo dawno, ale udało się uzyskać wstępne wnioski. Mimo to uznano je za niewystarczające, żeby dokonać pełnej analizy.

Rudawka guamska uznana za gatunek wymarły

Dotychczas rudawka guamska była jednym z gatunków nietoperzy zagrożonych wyginięciem. Jednak pod koniec 2023 roku agencja rządowa U.S. Fish and Wildlife Service usunęła je z tej listy, gdyż rudawka guamska została uznana za wymarłą. Zdaniem ekspertów rudawka miała odgrywać ważną rolę w zapylaniu roślin i rozprzestrzenianiu się nasion. Tym samym wśród zoologów nastąpiło spore rozczarowanie.

Dlaczego tak się stało? Z prostego powodu – nastąpiła zbyt długa przerwa w okresie obserwacji tego gatunku. Nadal jest zbyt wiele niewiadomych. Prawie nic nie wiemy o biologii tego nietoperza owocożernego – na przykład jaki preferował pokarm i kiedy się rozmnażał. Nieznany jest też sposób w jaki wchodził w interakcję z innym, większym gatunkiem nietoperzy z Guam, rudawką mariańską.

Łukasz Brajczewski

fot. https://animalia.bio/pl/mariana-fruit-bat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *