Juwenalia 2024 – gdzie warto się wybrać?

Juwenalia to niezwykłe wydarzenie dla studentów. Adepci uniwersytetów na kilka dni mogą zapomnieć o nauce i codziennych problemach, uczestnicząc w kulturalnych atrakcjach. Sprawdźmy, co przygotowały w tym roku samorządy studenckie największych polskich uczelni.

Juwenalia to obchodzone corocznie święto studentów, w czasie którego odbywają się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane przez samorządy studenckie. W wielu miastach „władza” na kilka dni trafia do studentów, którzy otrzymują symboliczne klucze z rąk prezydentów miast. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano podczas tegorocznych juwenaliów.

Juwenalia w Warszawie

Przegląd tegorocznych imprez rozpoczynamy od stolicy. jUWenalia to wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Warszawski. Jak podają organizatorzy, czeka nas dwa dni przepełnione muzyką, radością i fantastycznymi koncertami ulubionych artystów. Impreza odbędzie się 10 i 11 maja, a na scenie wystąpią m.in. Sylwia Grzeszczak, Smolasty czy LemON. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Co więcej, dwa tygodnie później, bo 24 maja rozpoczną się Ursynalia 2024. Na Starym Kampusie SSGW zagrają Brathanki i Poparzeni Kawą Trzy. O dobrą energię i unikalną atmosferę zadbają raperzy – Szpaku, Young Multi i Kizo. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Co słychać w Krakowie?

Kraków to pierwsze miasto, które zorganizowało święto dla studentów. Historia krakowskich juwenaliów sięga lat 60-tych XX wieku, a organizacja w obecnej formule – początków lat 90-tych. Każda kolejna edycja niesie za sobą niepowtarzalne emocje i wspomnienia. Topowi polscy artyści i integracja środowiska studenckiego Krakowa sprawiają, że każda z edycji jest wyjątkowa.

Juwenalia Krakowskie są najdłuższe, bo potrwają od 14 do 19 maja. Na specjalnie przygotowanej na tę okoliczność „Strefie Plaża” z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Line-up imprezy tworzą m.in. Golec uOrkiestra, Majka Jeżowska, Lady Pank czy Nocny Kochanek. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Juwenalia w innych miastach

Sześć gdańskich uczelni łączy siły, by przygotować największe juwenalia w północnej Polsce. Charakterystycznym elementem wydarzenia jest „FunFar”. To przegląd studenckich zespołów muzycznych, kultywujący kreatywność i energię młodego pokolenia. Laureaci konkursu wystąpią podczas koncertów 17 i 18 maja obok zespołu Bajm czy podbijającego polski rynek muzyczny duetu Kacperczyk. Bilety znajdziecie TUTAJ.

W tych samych dniach po raz 24. odbędą się juwenalia w Białymstoku. Najważniejsze wydarzenia będą odbywały się na Kampusie Politechniki Białostockiej, gdzie będzie rozbrzmiewać muzyka różnego gatunku. W stolicy Podlasia zaprezentują się m.in. Kayah, Enej, Smolasty, a także Golec uOrkiestra. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Jedną z popularniejszych imprez o tym charakterze jest olsztyńska Kortowiada. Wydarzenie jest promowane pod hasłem „Future is coming”. Choć juwenalia w tym mieście odbędą w dniach 22-25.05, już zapowiedziano szereg artystów, a lista będzie jeszcze uzupełniana. Potwierdzeni jak dotąd zostali m.in. Daria Zawiałow, Margaret, Kwiat Jabłoni, Wilki i Vito Bambino. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Na koniec zaglądamy do Torunia, gdzie odbędą się Piernikalia. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które mają stanowić przystawkę przed licznymi koncertami w mieście Mikołaja Kopernika. W tym roku zaplanowano: wieczór gier planszowych, karaoke, grę miejską oraz kino plenerowe. Muzyczne wrażenia 10 i 11 maja zapewnią Krzysztof Zalewski, Lanberry oraz Happysad. Bilety znajdziecie TUTAJ.

Juwenalia czasem zacieśniania więzi

Juwenalia to czas wielkiej studenckiej integracji. Wydarzenie jest dobrą szansą na zawarcie nowych znajomości, poznaniu osób z innych kierunków czy wydziałów. W końcu nic tak dobrze nie łączy ludzi jak muzyka.

Nieodłącznym elementem juwenaliów w ostatnich latach jest merchandising – przed imprezą można kupić unikatowe koszulki, czapki, kubki i inne gadżety, które stanowią świetną pamiątkę. Pamiętajmy, że juwenalia może obecnie odwiedzić każdy, nie tylko studenci.

Łukasz Brajczewski

Fot: https://www.wroclaw.pl/akademicki-wroclaw/juwenalia-2023-we-wroclawiu-rozpoczete-ulicami-miasta-ruszyl-pochod-studentow-znajdz-sie-na-zdjeciach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *