7 września, 2024
Felietony Historia

O potrzebie prawdy

Prawda wyzwala. Hitlerowcy przekręcali ten zwrot i zaczęło się piekło… To nie był tylko szyld w Auschwitz, wejście do piekła. Bez wartości nasze życie biegnie nieuchronnie w przepaść, taką jak obozów koncentracyjnych.

Życie bez prawdy?

Życie bez prawdy to jak życie bez podstawy. Wszystko, co ma sens, wartość, kierunek, jest twórcze, tworzy to, co dobre, solidne, rodzące – opiera się na silnych fundamentach. Trzeba postawić sprawy jasno, trud prowadzi do efektów. Jeśli zastąpimy słowo trud słowem lenistwo, i dodamy, że ono prowadzi do rozwoju, dobra… To będzie szyderstwo nad naszym życiem, jak brama w Auschwitz… Nic nie bierze się w świecie nic twórczego, odkrywczego, wyznaczającego dobre i lepsze drogi, kiedy nie podejmiemy trudu. Lenistwo może tylko sprawić zaniedbania w życiu, bardzo poważne. To strata szans.

Jak wyzwolić prawdę?

Trzeba żyć… Po prostu, odpowiadać na życie rzetelnie, angażować swoje siły i przyznawać, że to wartość. To przykład prawdy. Prawda to nie tylko słowa, zupełnie tak nie jest. Mowa bywa nieprecyzyjna, niejednoznaczna. Jednak, jak ktoś chce zrobić coś, albo choć się stara, to widać namacalnie, to dobry przykład, który pobudza innych, wzmacnia. To jest prawda o nas w naszym życiu, jacy jesteśmy, jak żyjemy.

Prawda umacnia, bo sama jest wartością. Niepotrzebne mi były studia filozoficzne, by snuć takie twierdzenia. Starczy otworzyć umysł, swoje oczy, rozejrzeć się, jakie są skutki fałszu. On wyniszcza tak, jak ludzi w Auschwitz. Dopuszcza, by odwracać porządek rzeczy, dobro nazywać złem… Dlatego prawda jest tak ważnym i fundamentalnym pojęciem życia.

Kiedy kłamać?…

Są sytuacje, kiedy kłamiemy, ale jest w tym prawda… O nas, że jesteśmy za życiem. Dlatego czynimy uczynki prawdy, o nas. Świadczymy o tym, co dobre. Istnieją bowiem powody do kłamstwa i to szereg, na rzecz prawdy świata, wartości… Ocalenia tego. Po prostu jak komuś zagraża coś, jak w czasie II wojny światowej nie mówiło się prawdy, gdzie skrywają się ludzie. Oszukać chciano złych, podłych, by ocalić życie. To prawda pięknego życia.

Katarzyna Lisowska

Fot. GetYourGuide

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *